Czy książka może zastąpić spotkanie i terapię z psychoterapeutą?

Witam serdecznie.Czy książka POKONAJ DEPRESJĘ, STRES I LĘK czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce -autor:Stephen Briers.Opisująca CBT w teorii i w praktyce może zastąpić spotkania i terapie z psychoterapeutą?Książka dokładnie opisuję terapię dla pacjenta bez udziału osoby 3 psychoterapeuty(psychologa).W zamian daję nam terapię którą to przewodnikiem jest autor psycholog kliniczny.Czy może być skuteczna tak jak tradycyjna psychoterapia w depresji przy odpowiedniej samodyscyplinie?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Teoria Becka

A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.

Witam,

jest sporo innych dobrych książek do autoterapii, np. "Radość życia" Davida Burnsa czy "Umysł ponad nastrojem" Greenbergera i Padesky. Myślę, że nie zaszkodzi spróbować autoterapii z takimi podręcznikami.

Jeśli zaś w ciągu kilku tygodni nie będzie widocznych efektów - wtedy zachęcam do spotkań z terapeutą.

Pozdrawiam!

0

Witam, istnieją książki do autoterapii i można z nich korzystać, jednak zależy w jakim celu zamierza Pan/Pani z niej korzystać. W przypadku wielu zaburzeń to właśnie kontakt z druga osobą ( w tym przypadku terapeutą) jest niezbędny. Psychoterapia nie polega tylko na przekazywaniu wiedzy - polega przede wszystkim na doświadczaniu siebie w relacji z drugim człowiekiem (terapeutą). Poza tym często dopiero osoba z zewnątrz może nam wskazać istotne sprawy, których samu nie zauważamy. Pozdrawiam

0

Dzień dobry,

Nie, książka nie zastąpi leczenia.
Gdyby tak było, to np.: szpitale psychiatryczne można by zamknąć - dając pacjentowi książkę do przeczytania.
Natomiast, jak najbardziej warto poznawać, edukować się, czytać na temat własnej choroby/zaburzenia.

0

Szanowny Panie,
Książka może być drogowskazem, nie zastąpi jednak spotkania z psychoterapeutą. Kontakt z drugim człowiekiem- profesjonalistą- pozwoli na bycie w relacji, która jest lecząca. Psychoterapeuta ma doświadczenie, umiejętności, kompetencje, które zdobywane są latami. Dodatkowo patrzy na pacjenta z pewnym dystansem, bez emocji, co pozwala na zaproponowanie właściwego leczenia. Pewna cykliczność spotkań, ocenianie "postępów" leczenia daje pacjentowi nadzieję, która sama w sobie jest lecznicza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty