Czym charakteryzuje się dobry psychoterapeuta?

Witam.Czym charakteryzuje się dobry psychoterapeuta?Chodzę na terapię prawie rok,bez szczególnych efektów. psychiatra(superwizor)polecił zmianę na innego terapeutę,który "dobrze mnie poprowadzi",najlepiej "superwizora".Ponoć jestem osobą,która ma w sobie mnóstwo oporu i mechanizmów obronnych i nie każdy lekarz da radę-to się potwierdziło,niestety albo "stety",bo teraz wiem,że obecna terapia jest nieefektywna.Bardzo proszę o odpowiedź,chciałabym wiedzieć,czym się kierować,dokonując wyboru lek.

Dzień dobry,

Gratuluję Pani wytrwałości. O tym, kogo wybrać, najlepiej zdecydować na podstawie własnego odczucia, czy osoba, z którą Pani się spotyka jest tą właściwą. Warto wcześniej zapytać - przed wybraniem się na spotkanie - w rozmowie telefonicznej o kwestie, które Panią interesują np. w jakim nurcie ktoś pracuje, ogólnie wstępnie o swoim problemie. Jeśli poczuje się Pani "przyjęta i wysłuchana", to można iść dalej... Czasem już po pierwszej rozmowie wiemy, czy dobrze trafiłyśmy. Max - 3 spotkania.

Moim zdaniem super jest, jeśli psychiatra jest jednocześnie psychoterapeutą.

Życzę powodzenia! pozdrawiam
Łucja Fitchman

Dobry psychoterapeuta dla Pani to taki, któremu Pani zaufa i powie o tych wszystkich wątpliwościach, które zostały wymienione. Czy to niemożliwe z obecnym?
Pozdrawiam

Witam. Za sukces terapii odpowiada zarówno psycholog jak i pacjent. Jeśli u Pani występuje opór to warto zastanowić się dlaczego. Czy czuje Pani że może zaufać terapeuci? Czy na bieżąco inf. Pani o swoich myślach i emocjach? Aby terapia była efektywna musi być współpraca. Pozdrawiam

Dzień dobry! Trudno jest podać jednoznacznie cechy charakteryzujące dobrego terapeutę, ponieważ dla każdego pacjenta może to oznaczać co innego.
Przy wyborze psychoterapeuty warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Między innymi nurt, w którym terapeuta pracuje. Jeśli ma Pani postawioną diagnozę zaburzenia przez psychiatrę to warto zorientować się, który z nurtów terapii jest skuteczny w leczeniu danego zaburzenia. Czy potwierdzają to jakieś badania?
Warto też się zastanowić, która teoria jest mi najbliższa. Jest kilka nurtów terapeutycznych: terapia poznawczo-behawioralna, interpersonalna, psychodynamiczna, gestalt, oraz podejścia integracyjne. W większości z tych podejść funkcjonuje określona teoria na temat powstawania i rozwijania się zaburzenia psychicznego lub problemu w funkcjonowaniu. Każde z nich proponuje inny sposób pracy z zaburzeniem. W związku z tym np.: w nurcie psychodynamicznym można mówić o nieświadomości czy o oporze w terapii a nie powiemy tego w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, ponieważ w podejściu poznawczo-behawioralnym nie ma takiego konstruktu teoretycznego, mówiąc prościej nie ma takiego pojęcia jak "opór". Tutaj będziemy szukać przekonań kluczowych lub zachowań pacjenta lub terapeuty, które utrudniają postęp w terapii.
Warto sprawdzić, czy terapeuta posiada certyfikat któregoś z towarzystw psychoterapeutycznych lub czy odbywa specjalistyczne szkolenie. Czy poddaje swoją pracę superwizji?
Istotne może też być ustalenie z terapeutą jak długo przewiduje pracę nad problemem i kiedy można liczyć na pierwsze efekty terapii. Kiedy efekty te nie pojawią się w ustalonym czasie, to powinien być sygnał do sprawdzenia tego co się dzieje w terapii.
Oczywiście istotne jest też to jakie Pani odnosi wrażenie w trakcie pracy z tą osobą, czy terapeuta budzi Pani zaufanie, ale to można ocenić po kilku sesjach.
Pozdrawiam

Najlepiej skontaktować się z kilkoma szkołami psychoterapeutycznymi i poprosić o polecenie osoby która będzie najlepiej radziła sobie z pani rodzajem problemów.
Pozdrawiam

Witam,

pisze Pani o tym, że psychiatra polecił Pani zmianę terapeuty, wnioskuję z tego, że wyraziła Pani jego obecności swoje wątpliwości co do efektywności terapii, w której Pani obecnie uczestniczy. Czy podzieliła się Pani nimi także na spotkaniu ze swoim terapeutą? Taka rozmowa podczas sesji terapeutycznej mogłaby rozwiać Pani wątpliwości, czy ma Pani szansę na zrobienie postępów współpracując dalej z tym konkretnym specjalistą. Jeśli tego Pani nie zrobiła, warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak się stało. Jeśli w kontakcie z tą osobą nie czuje się Pani na tyle bezpiecznie, by podzielić się swoimi wątpliwościami, to może rzeczywiście warto rozważyć zmianę specjalisty.

Dobry psychoterapeuta to w moim przekonaniu ktoś kto ma odpowiednie wykształcenie, stale doszkala się zawodowo (same studia nie przygotowują do praktycznego wykonywania zawodu, natomiast regularne kursy/szkolenia praktyczne już tak), pracuje pod stałą superwizją, co daje gwarancję profesjonalizmu (jego praca jest wtedy monitorowana na każdym etapie procesu terapeutycznego przez bardziej doświadczonego superwizora - z korzyścią nie tylko dla terapeuty, ale także osób, które się do niego zwracają z życiowymi trudnościami). Natomiast dobry psychoterapeuta dla Pani, to przede wszystkim taka osobą, z którą będzie miała Pani ochotę rozmawiać o ważnych dla siebie sprawach, bez obaw, że będzie oceniana. Bez tego przekonania z Pani strony, nawet najbardziej doświadczony specjalista może nie spełnić pokładanych w nim nadziei.

Z pozdrowieniami,
Elwira Chruściel

Dzień dobry, w pierwszej kolejności zachęcam do omówienia swoich wątpliwości i niepokoi dotyczących psychoterapii z obecnym terapeutą. Lekarz psychiatra zalecił pani zmianę - czy ukończył szkolenie w zakresie psychoterapii? Pisze pani o własnym oporze w terapii - wynika więc z tego, że jest pani współodpowiedzialna za taki a nie inny postęp w leczeniu. Raz jeszcze zachęcam do omówienia dokładnie wszystkich wątpliwości ze swoim obecnym terapeutą przed podjęciem ostatecznych decyzji. Pozdrawiam.