Czy psychoterapeuta może udostępnić swoje prywatne notatki pacjentowi?

Moje pytanie dotyczy tego czy psychoterapeuta może udostępnić swoje prywatne notatki pacjentowi. Chciałabym mieć dla siebie taki komplet po wyleczeniu. Nasuwa sie pytanie dlaczego .Nie mam pojęcia, ale wiem że dość często takie notatki nie są udostępniane pacjentom

Witam, szczerze mówiąc nikt nigdy nie żądał moich notatek. U mnie jest tak, że
mam w komputerze, objawy i diagnozę oraz tzw. anamnezę, i stosowanę terapię,
a notatki, które robię odręcznie to gryzmoły, które jestem w stanie zrozumieć tylko ja.
Więc nie wiem jak Pani odpwiedzieć. Pozdrawiam

notatki sa tajemnica zawodowa dla innych.ale dla zainteresowanego klienta o nim niekoniecznie.to sprawa miedzy Wami.napewno warto o tym porozmawiac.pozdrawiam v.ruksza

Witam serdecznie,
Notatki są objęte tajemnicą zawodową. Psycholog/psychoterapeuta powinien przestrzegać Kodeksu Etycznego, w którym wyraźnie jest zaznaczone, iż wszelkie dokumenty z rozmów są tylko dla niego. Jednakże warto zapytać, porozmawiać o tym ze swoim terapeutą. Prawdopodobnie znajdziecie "złoty środek" i wspólne rozwiązanie. Przede wszystkim warto byłoby się zastanowić czy naprawdę nie ma powodu, dla którego chciałaby Pani te notatki posiadać.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

Dzień dobry,
należy także odróżnić własne notatki terapeuty od dokumentacji pacjenta, które szczególnie w placówkach medycznych są obowiązkowe i do których pacjent ma dostęp. Zwykle notatki własne mają charakter uproszczony, służą terapeucie aby uporządkować jego pracę, cechują się pewną skrótowością i z perspektywy pacjenta często nie byłyby pomocne. Myślę, że warto byłoby porozmawiać z terapeutą abyście wspólnie w czasie kończenia waszej pracy stworzyli notatki, które mogłyby być pomocą dla pani po zakończeniu terapii. Osobiście zawsze zachęcam pacjentów aby robili także własne notatki w czasie procesu psychoterapii.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl