Zaburzenia lękowe i zmiana terapeuty

Mam diagnozę zaburzeń lękowych. Biorę leki, chodzę na terapię. Niestety nie jestem zadowolona, chce zmienić terapeute. Wiem, jak ważna jest także praca nad sobą i zrozumienie zaburzenia. Nie rozumiem tego co czuję. Mimo tego, że mam mniej stresu w życiu, prace, studia, zdrowie - czuje ciągle z nikąd napady leku i takie pierwotne reakcje - nie jem, ciągle chęć wyproznienia, ścisk, nadsluch. Gdzie można znaleźć informacje o tym? Co to jest? Czy to normalne?

Dzień dobry,

Najlepiej jak porozmawia Pani o tym z własnym psychoterapeutą, również o chęci przerwania leczenia.

Witam,

W wyjaśnieniu Pani wątpliwości powinien Pani pomóc psychoterapeuta, do którego Pani uczęszcza. Warto z nim o tym porozmawiać.

Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na zaburzenia lękowe. W takich przypadkach skuteczna jest terapia poznawczo-behawioralna. Jeśli jednak pomimo terapii tendencja do reagowania lękiem utrzymuje się warto rozważyć inne możliwości. Podatność na zagrożenie i reagowanie lękiem może pochodzić z okresu dzieciństwa – gdy dziecko doświadczało w dzieciństwie trudnych sytuacji (tj. awantury, lekceważenie, przemoc, krytyka, zaniedbanie), gdy przeżyło jakieś traumatyczne sytuacje, gdy wreszcie miało rodziców reagujących lękiem, niestabilnych, nadużywających alkoholu - mogło wykształcić tendencję do reagowania lękiem w wielu sytuacjach. Takimi problemami wynikającymi z wczesnego dzieciństwa zajmuje się terapia schematu. Jeśli sądzi Pani, że przyczyna w Pani przypadku może być właśnie taka zachęcam do poszukania terapeuty, który ma doświadczenie w takim nurcie terapii.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
https://martadziekanowska.wordpress.com/

Witam,
najlepiej jeśli porozmawia pani z psychoterapeutą. To jest najwłaściwsze miejsce żeby poruszyć temat pani obaw i wątpliwości. Ma pani także w pełni prawo wiedzieć jaka jest pani "diagnoza" , jak terapeuta rozumie to, co się z panią dzieje i jak widzi plan terapii. Napisała pani o zaburzeniach lękowych. Jest to grupa zaburzeń, którą z dużą skutecznością zajmuje się terapia poznawczo-behawioralna. Proszę poczytać artykuły na moim blogu o zaburzeniach nerwicowych. Może znajdzie pani jakieś pomocne informacje, które pomogą pani lepiej zrozumieć co się dzieje: http://poznacsiebie.pl/blog

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki