Kiedy „poważnie jest zagrożone zdrowie, życie klienta lub innych osób” psycholog/ terapeuta może zawiadomić organy, gdy uzyska np. informację o istniejącym zagrożeniu dla zdrowia lub życia swojego klienta lub innych osób.
Tajemnicą związaną z wykonywaniem zawodu jest tajemnica określona w przepisach szczególnych, które regulują wykonywanie pewnych zawodów (lekarz, psycholog), a także tajemnica, która może wynikać z przyjętego przez daną osobę zobowiązania do nieujawniania lub niewykorzystywania informacji, z którą zapoznał się w związku z wykonywaną pracą (psychoterapeuta).
Ustawa o zawodzie psychologa zawiera w art. 14 obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej oraz wyjątki od jej zachowania. Należą do nich:
1) poważnie jest zagrożone zdrowie, życie klienta lub innych osób,
Oczywiście psycholog powinien tak pokierować sesją z nieletnim, aby nakłonić pacjenta do wyrażenia zgody na przekazanie informacji. Taka postawa będzie dobrze rokowała na przyszłe sesje i zawiązanie relacji terapeutycznej.
Każdy profesjonalny psychoterapeuta dba o to, by zachować poufność w gabinecie, tak samo w przypadku dorosłych, jak i osób niepełnoletnich. Obowiązek ten nie dotyczy spraw zagrażających życiu pacjenta lub innych osób. W przypadku opisywanym przez Panią warto kierować się dobrem pacjenta. Jednak, aby odpowiedzieć na Pani pytanie, najpierw musielibyśmy poznać zachowania, które określa Pani molestowaniem, aby uznać, czy to było molestowanie, czy może inne niepożądane zachowanie. Musiałbym też znać wiek dziecka (inaczej będzie gdy dziecko ma 10-12 lat, inaczej jak ma 17 lat i jest prawie pełnoletnie) oraz sytuację rodzinną, w której się obecnie znajduje, jak również wiedzieć, czy molestowanie odbywało się w przeszłości i nie ma już obecnie zagrożenia dla dziecka, że do molestowania dojdzie ponownie, czy molestowanie trwa nadal i trzeba reagować jak najszybciej, aby ochronić pacjenta przed kolejnym niepożądanym zachowaniem ze strony innej osoby. Nie wiemy ponadto, kto molestuje dziecko. Bo jeżeli molestuje opiekun, to sprawa się komplikuje. Wiele czynników wpływa na podjęcie przez terapeutę decyzji w takim przypadku.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy prywatna wizyta u psychologa zostaje gdzieś w papierach? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Pytanie o zachowanie tajemnicy lekarskiej przez psychologa – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy psychoterapeuta ma obowiązek zgłosić molestowanie na policję? – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Tajemnica zawodowa w psychologii – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy tajemnica lekarska obowiązuje także psychologa? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy mogę chodzić do tego samego psychoterapeuty z moim dzieckiem? – odpowiada Dr Anita Rawa-Kochanowska
- Czy do psychologa koniecznie z rodzicami? – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Emocje terapeuty podczas terapii – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Pytanie o molestowanie – odpowiada Mgr Bartosz Neska
- czy doświadczyłem molestowania? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
artykuły
Pomoc psychologiczna online. E-gabinet, czyli poradnictwo nowych czasów
Mamy XXI wiek, żyjemy we wszechobecnej technizacji
Tajemnica lekarska - czy wiemy o niej wszystko?
„Cokolwiek bym podczas leczenia, czy poza nim, z ż
Teleterapia - terapią przyszłości
Internet od dwóch dekad sukcesywnie i nieodwracaln