Czy jeśli nieletni pacjent powie psychoterapeucie o tym, że był molestowany, psychoterapeuta ma obowiązek powiedzieć o tym jego opiekunom?

Czy jeśli nieletni pacjent powie psychoterapeucie o tym, że był molestowany, psychoterapeuta ma obowiązek powiedzieć o tym jego opiekunom? Czy wiek osoby, która to robiła ma znaczenie?

Mgr Milena Ryznar-Ĺťak

Ja w takiej sytuacji kierując się kodeksem etycznym uzależniłabym bezpośrednią po wyznaniu nieletniego własną reakcję od wieku pacjenta oraz czy pacjentowi zagraża jeszcze niebezpieczeństwo.
Zawsze uprzedzam na początku i rodziców i pacjenta o zasadach poufności (wklejam poniżej).W takiej sytuacji do tych zasad się odwołuję.
Nie przekazałabym od razu rodzicom, jeśli nastoletni pacjent byłby bezpieczny i zachowanie tajemnicy wobec pacjenta przeważałoby korzyściami terepeutycznie. Kwestia przekazania byłaby przedmiotem dalszych rozmów z pacjentem. Natomiast jeśli konieczne byłoby zabezpieczenie bezpieczeństwa nieletniego, przekazałabym, informując wcześniej dziecko.
Jeśli sprawca byłby pełnoletni dochodzi też kwestia popełnienia przestępstwa.

Należy także wziąć pod uwagę, że treści przekazywane przez dziecko na terapii nie podlegają ocenie jako prawda/fałsz, inaczej niż podczas badań diagnostycznych dla sądu, stwierdzenie molestowania nie jest oczywiste, więc psychoterapeuta potrzebowac może czasu i koniecznie superwizji zanim podejmie dalsze kroki.

Wklejam fragmenty kodeksu , tak jak są umieszone na mojej stronie http://www.krakowskapsycholog.pl/psychoterapia-dzieci/tajemnica

Kodeks Etyczny Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (fragment)

4. Tajemnica Leczenia

4.6. Tajemnica psychoterapii może być ujawniona wyłącznie wtedy, kiedy przemawia za tym konieczność ochrony dobra wyższego rzędu (np. w przypadku istotnego zagrożenia zdrowia lub życia osoby uczestniczącej w terapii lub innych osób) i to tylko wobec instytucji do tego upoważnionych.
4.7. Przepisy poprzedzające stosuje się także do psychoterapii osób niepełnoletnich, jednakże psychoterapeuta ma prawo poinformować rodziców lub opiekunów o problemach niepełnoletniego i wynikających z tego zaleceniach. Należy jednak każdorazowo rozważyć, w jakiej mierze w interesie osoby niepełnoletniej leży ujawnienie jego spraw wobec rodziców bądź opiekunów. Interes takiej osoby niepełnoletniej ma pierwszeństwo przed prawami rodziców lub opiekunów, jednakże rodzice lub opiekunowie dziecka muszą być poinformowani o objęciu niepełnoletniego opieką terapeutyczną i wyrazić na nią zgodę.

Kodeks Etyczny Psychologa (fragment)
14. Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Ujawnienie wiadomości objętych tajemnicą zawodową może nastąpić jedynie wtedy, gdy poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo klienta lub innych osób.

Pozdrawiam

Kiedy „poważnie jest zagrożone zdrowie, życie klienta lub innych osób” psycholog/ terapeuta może zawiadomić organy, gdy uzyska np. informację o istniejącym zagrożeniu dla zdrowia lub życia swojego klienta lub innych osób.
Tajemnicą związaną z wykonywaniem zawodu jest tajemnica określona w przepisach szczególnych, które regulują wykonywanie pewnych zawodów (lekarz, psycholog), a także tajemnica, która może wynikać z przyjętego przez daną osobę zobowiązania do nieujawniania lub niewykorzystywania informacji, z którą zapoznał się w związku z wykonywaną pracą (psychoterapeuta).

Ustawa o zawodzie psychologa zawiera w art. 14 obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej oraz wyjątki od jej zachowania. Należą do nich:
1) poważnie jest zagrożone zdrowie, życie klienta lub innych osób,
Oczywiście psycholog powinien tak pokierować sesją z nieletnim, aby nakłonić pacjenta do wyrażenia zgody na przekazanie informacji. Taka postawa będzie dobrze rokowała na przyszłe sesje i zawiązanie relacji terapeutycznej.

Każdy profesjonalny psychoterapeuta dba o to, by zachować poufność w gabinecie, tak samo w przypadku dorosłych, jak i osób niepełnoletnich. Obowiązek ten nie dotyczy spraw zagrażających życiu pacjenta lub innych osób. W przypadku opisywanym przez Panią warto kierować się dobrem pacjenta. Jednak, aby odpowiedzieć na Pani pytanie, najpierw musielibyśmy poznać zachowania, które określa Pani molestowaniem, aby uznać, czy to było molestowanie, czy może inne niepożądane zachowanie. Musiałbym też znać wiek dziecka (inaczej będzie gdy dziecko ma 10-12 lat, inaczej jak ma 17 lat i jest prawie pełnoletnie) oraz sytuację rodzinną, w której się obecnie znajduje, jak również wiedzieć, czy molestowanie odbywało się w przeszłości i nie ma już obecnie zagrożenia dla dziecka, że do molestowania dojdzie ponownie, czy molestowanie trwa nadal i trzeba reagować jak najszybciej, aby ochronić pacjenta przed kolejnym niepożądanym zachowaniem ze strony innej osoby. Nie wiemy ponadto, kto molestuje dziecko. Bo jeżeli molestuje opiekun, to sprawa się komplikuje. Wiele czynników wpływa na podjęcie przez terapeutę decyzji w takim przypadku.