Czy tajemnica lekarska obowiązuje także psychologa?

Witam. Mam takie pytania. Czy tajemnica lekarska obowiązuje także psychologa (z tego co wiem to tak ale chce się upewnić)? Mianowicie chodzi mi o to, czy psycholog lub psychiatra może poinformować osoby trzecie bez zgody pacjenta, bo o tę zgodę najzwyczajniej w świecie nie zapytał? Z resztą i tak pacjent by się na pewno nie zgodził informować o jego stanie zdrowia, trudnych relacjach z bliskimi i o próbie samobójczej spowodowanej kłótnią z osobą bliską. Pacjent choruje na zaburzenia osobowości (mieszane, tzn. zaburzenie to nie jest jednoznacznie określone po prostu "zaburzenia osobowości"). Czy w momencie trudnych relacji z bliskimi i próbę samobójczą po kłótni z bliską osobą psycholog/psychiatra może zgłosić gdzieś, np. policja, sąd chociaż wyraźnie zaznaczam iż pacjent nie powiedział, że chce aby psycholog/psychiatra, że tak powiem, mieszał się na tyle w jego sprawy? Proszę o odpowiedź, to bardzo pilne.
ponad rok temu

Witam serdecznie.
Kwestie tajemnicy obowiązującej nie tylko lekarzy, ale i psychologów oraz  personel średni - określa to ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.
Tajemnica lekarska nie obowiązuje w stosunku do innych lekarzy sprawujących opiekę nad pacjentem. Dostęp do podstawowych, niezbędnych  informacji o chorym ma również opieka społeczna.

Lekarz nie może udzielać informacji o stanie zdrowia pacjenta, jeśli nie ma pisemnego upoważnienia pacjenta wskazującego konkretne osoby, wobec których zgadza się na ujawnianie informacji. Adnotacja na ten temat powinna znajdować się w historii choroby.

Lekarz jest zwolniony z tajemnicy lekarskiej w przypadku istotnego zagrożenia życia i zdrowia pacjenta lub innych osób. Nie powinien więc informować nieupoważnionych osób o próbie samobójczej pacjenta w przeszłości. Jednak w przypadku, gdy pacjent wypowiada aktualnie groźby samobójcze i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną one zrealizowane, może powiadomić bliskie osoby i rodzinę pacjenta.

Z pozdrowieniami

Witam. Obowiązuje nas Kodeks Etyczny Psychologa, cytuję fragment ważny dla Pani:

"Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Ujawnienie
wiadomości objętych tajemnicą zawodową może nastąpić jedynie wtedy, gdy
poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo klienta lub innych osób".

Czyli jeśli istnieje poważne ryzyko, że pacjent po wyjściu z gabinetu zrobi sobie krzywdę albo komuś innemu, wtedy obowiązek utrzymania tajemnicy jest znoszony. Natomiast jeśli pacjent informuje, że w przeszłości podjął próbę samobójczą ale teraz nie ma realnego zagrożenia, że to powtórzy, tajemnica zawodowa obowiązuje. Pozdrawiam!

Dzień dobry, psychologa obowiązuję tajemnica wobec pacjenta ( o ile jest osobą pełnoletnią) z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia pacjenta. Pozdrawiam.