Czy lekarz może udzielić takiej informacji?

Dzień dobry. Niedawno koleżanka powiedziała mi że kilka lat temu próbowała popełnić samobójstwo, wcześniej nikomu o tym nie mówiła, rodzina też nic nie wiedziała. Próbuje skłonić ją do wizyty u psychiatry, lecz ona obawia się że zostanie zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, bądź jej rodzina dowie się o jej próbie samobójczej. Stąd moje pytanie czy psychiatra może poinformować jej rodzinę o tym fakcie, bądź wysłać ją do szpitala psychiatrycznego bez jej zgody ? Dodam że jest osobą pełnoletnią i proszę o radę jak jej pomóc.

Dzień dobry,

Jeśli Pacjentka nie wyrazi zgody na dostęp do dokumentacji i informacji członków rodziny to nie będzie informowana. Lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa. W przypadku kiedy chodzi o przeszłe zdarzenia lekarz nie powinien skierować Pacjenta do szpitala. Faktycznie jeśli podczas wizyty Pacjent wykazywałby tendencje samobójcze, lekarz mógłby wezwać karetkę i skierować Pacjenta na oddział.

Pozdrawiam