Nawrót depresji u mamy

... nie wiem jak zacząć, ale moja mama miała depresję kilka lat temu, z której się wyleczyła, lecz choroba powróciła. Jest to dla mnie starszne, bo wiem, jak to będzie wyglądać. Przeżyłam to raz i drugi naprawdę nie chcę. Moja mama ma myśli samobójcze, próbowała przedawkować leki. Pierwszy raz to się zdarzyło. Jak ja mam się zachować? Jak mam jej pomóc? Jak mam się wobec niej zachowywać? Kiedy mama chorowała, byłam mała, znaczy miałam ok. 10 lat, ale pamiętam trochę z tego okresu. Wtedy jakoś nie rozumiałam na tyle, by wiedzieć, co to za choroba. Wydaje mi się, że ona nie chce się znów leczyć, tylko inaczej to zakończyć. Jak ja mam jej pomóc?!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Nawrót depresji nie jest jednoznaczny z nawrotem myśli samobójczych. Obecny epizod choroby może mieć znacznie łagodniejszy charakter.

Najlepiej, gdybyś podzieliła się swoimi obawami z innymi członkami rodziny, którzy również mogliby pomóc w nakłonieniu mamy na leczenie. Jeśli pacjent nie chce się leczyć, istnieją możliwości leczenia szpitalnego bez zgody pacjenta.

Reguluje to ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia (groźby i zamiary samobójcze), można wezwać karetkę lub zawieźć pacjenta do izby przyjęć szpitala psychiatrycznego, gdzie po zbadaniu przez lekarza może być przyjęty bez zgody.

Z kolei w przypadku, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, ale pacjent odmawia leczenia, a leczenie szpitalne mogłoby mu pomóc, rodzina może zgłosić wniosek do sądu rodzinnego o leczenie przymusowe. Uprawnieni do tego są pełnoletni członkowie najbliższej rodziny, małżonek, rodzice, dzieci.

Na temat pomocy osobom z depresją możesz przeczytać na naszym portalu:

Depresja
Jak pomóc choremu na depresję?