Leczę się na anoreksję - czy to oznacza, że jestem chory psychicznie?

Jeżeli mój psychiatra, do którego jeżdżę na kontrole i który przepisał mi leki antydepresyjne (muszę je brać ok. co 1 miesiąc), nie uzna mnie za wyleczonego z anoreksji do 18 roku życia (mam 17 lat), to będę uznany za chorego psychicznie i wpiszą mi w papiery chorobę? Czy nie? Czy po 18 latach mogę zrezygnować z leczenia, jeśli nie będę chciał? Proszę o pomoc w tej kwestii. Kolejne pytanie, czy mają prawo z powrotem zamknąć mnie w szpitalu, bez mojej zgody? Czy jeżeli odmówię brania leków, to mogą mnie wsadzić do szpitala?

Witam serdecznie,

kwestie hospitalizacji bez zgody reguluje ustawa o zawodzie lekarza oraz ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.

W Twoim wieku wymagana jest nie tylko zgoda Twoich rodziców, ale i Twoja. Jeśli rodzice się zgadzają a niepełnoletni pacjent nie wyraża zgody na przyjęcie, okoliczności takiego przyjęcia bada sąd.

Anoreksja nie jest chorobą psychiczną lecz zaburzeniem.
Samo rozpoznanie anoreksji nie jest wystarczającą przesłanką do leczenia wbrew woli, może być nią jednak depresja, która jest uznawana za chorobę psychiczną. Depresja może być przyczyną przyjęcia wbrew woli w trybie nagłym, jeśli występują w niej plany, groźby i czyny samobójcze. Gdy z pobudek depresyjnych pacjent odmawia przyjmowania płynów i posiłków lub występują objawy psychotyczne, urojenia lub omamy.
Osoba chora psychicznie, która nie chce się leczyć może zostać umieszczona w szpitalu wbrew woli za sprawą rodziny, gdy np. nie jest w stanie zaspokajać podstawowych potrzeb życiowych. Wówczas sąd rodzinny może rozpatrzyć wniosek o umieszczeniu w szpitalu( jest to tzw. tryb wnioskowy).
Przyczyną przyjęcia do szpitala wbrew woli może być ciężki stan somatyczny (np.: wyniszczenie, zaburzenia elektrolitowe lub powikłania kardiologiczne wymagające natychmiastowej interwencji, zaburzenia świadomości). O przyjęciu do szpitala wbrew woli decyduje lekarz izby przyjęć.

Każde leczenie: psychiatryczne i somatyczne powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej, jest ona jednak objęta tajemnicą lekarską.

Z pozdrowieniami