Witam serdecznie,
kwestie hospitalizacji bez zgody reguluje ustawa o zawodzie lekarza oraz ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.
W Twoim wieku wymagana jest nie tylko zgoda Twoich rodziców, ale i Twoja. Jeśli rodzice się zgadzają a niepełnoletni pacjent nie wyraża zgody na przyjęcie, okoliczności takiego przyjęcia bada sąd.
Anoreksja nie jest chorobą psychiczną lecz zaburzeniem.
Samo rozpoznanie anoreksji nie jest wystarczającą przesłanką do leczenia wbrew woli, może być nią jednak depresja, która jest uznawana za chorobę psychiczną. Depresja może być przyczyną przyjęcia wbrew woli w trybie nagłym, jeśli występują w niej plany, groźby i czyny samobójcze. Gdy z pobudek depresyjnych pacjent odmawia przyjmowania płynów i posiłków lub występują objawy psychotyczne, urojenia lub omamy.
Osoba chora psychicznie, która nie chce się leczyć może zostać umieszczona w szpitalu wbrew woli za sprawą rodziny, gdy np. nie jest w stanie zaspokajać podstawowych potrzeb życiowych. Wówczas sąd rodzinny może rozpatrzyć wniosek o umieszczeniu w szpitalu( jest to tzw. tryb wnioskowy).
Przyczyną przyjęcia do szpitala wbrew woli może być ciężki stan somatyczny (np.: wyniszczenie, zaburzenia elektrolitowe lub powikłania kardiologiczne wymagające natychmiastowej interwencji, zaburzenia świadomości). O przyjęciu do szpitala wbrew woli decyduje lekarz izby przyjęć.
Każde leczenie: psychiatryczne i somatyczne powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej, jest ona jednak objęta tajemnicą lekarską.
Z pozdrowieniami