Leczenie nerwicy

Witam serdecznie,

O przyjęciu pacjenta do szpitala psychiatrycznego decyduje lekarz izby przyjęć, na podstawie osobistego badania pacjenta.
Przyjęcie bez zgody jest możliwe w trzech szczególnych przypadkach:

- pacjent chory psychicznie stwarza bezpośrednie zagrożenie dla swojego życia lub życia i zdrowia innych osób. Jest to tzw. tryb nagły. Skierowanie do szpitala może wystawić każdy lekarz (najczęściej lekarz pogotowia ratunkowego), w tym - lekarz rodzinny. Taką sytuacją jest np. udaremniona próba samobójcza, czynna agresja z pobudek psychotycznych, majaczenie alkoholowe.

-pacjent stwarza bezpośrednie zagrożenie, ale zachodzą wątpliwości czy jest chory psychicznie - odbywa się na tych samych zasadach, ale czas pobytu w szpitalu na obserwacji nie może być dłuższy niż 10 dni

-tryb wnioskowy - nie ma bezpośredniego zagrożenia, jednak pacjent nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, jego stan psychiczny ulega pogorszeniu, a uzasadnione jest przewidywanie, że przyjecie do szpitala poprawi jego stan zdrowia.
Rodzina pacjenta składa wówczas wniosek do sądu rodzinnego, dołączając opinię psychiatry zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty