Czy osoba chora na anoreksję może być uznana za chorego psychicznie i nie może wyrobić prawa jazdy?

Mam 17 lat, jestem po szpitalu, gdzie leczyłem się na anoreksję. Teraz zaczynam terapię z psychologiem. Chciałbym dowiedzieć się, czy jeżeli nie wyleczę się do 18 roku życia to zostanę uznany jako osoba chora psychicznie i będe miał to wpisane w kartotekę?

Witam serdecznie,

Według polskiego Kodeksu drogowego kierować pojazdem może osoba, która osiągnęła wymagany prawem wiek i spełnia jeden z trzech warunków: ma umiejętności i dokument, który uprawnia ją do prowadzenia pojazdu, albo odbywa właśnie szkolenie nauki jazdy pod opieką instruktora, lub zdaje egzamin państwowy.
Konieczne jest zaświadczenie od lekarza o tzw. braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdu.

Opinia lekarza zależy bowiem nie tyle od rodzaju choroby, co od jej stadium, rodzaju dolegliwości towarzyszących, które mogą np. osłabiać koncentrację, wywoływać zaburzenia wzroku czy opóźniać dynamikę ruchów, oraz od ogólnej kondycji pacjenta. W przypadkach kiedy istnieje podejrzenie, że choroba może się rozwijać, zaświadczenie wydawane jest na określony czas, po którym należy znowu wykonać badania oceniające stan zdrowia i znowu zdać się na decyzję lekarza.

Anoreksja jest klasyfikowana jako zaburzenie psychiczne, należy to kategorii zaburzeń odżywiania się. Nie jest więc chorobą psychiczną. Jednakże znaczna utrata masy ciała, osłabienie, zaburzenia koncentracji oraz innych funkcji poznawczych mogą zmniejszać zdolność do prowadzenia pojazdów. W razie wątpliwości lekarz może skierować kandydata na prawo jazdy na badanie przez odpowiednią komisję.

Z pozdrowieniami