Czy przy objawach psychozy można zdać prawo jazdy?

Zaraz po pierwszej ciazy pojawily sie u mnie objawy psychozy,trafilam do szpitala psychiatrycznego,w domu wolalam,ze jest bomba. Po pol roku mialam podobne obiawy,rowniez trafilam do szpitala,za trzecim razem,pol roku temu rozmawialam z duchami,otwieralam w domu okna,trafilam do szpitala,teraz jestem w 3 miesiacu ciazy,czuje sie dobrze,chodze na wizyty kontrolne co miesiac,nie przyjmuje lekow.Jestem osoba troche strsujaca sie,czy mam szanse podjecia sie testu na prawo jazdy kat.B ?

Witam.

Najbardziej odpowiednią osobą, która mogłaby udzielić odpowiedzi na Pani pytanie jest Pani stały lekarz psychiatra. On wie najlepiej, jak często doświadcza Pani objawów psychotycznych, oraz jakie leki Pani przyjmuje (rozumiem, że obecnie jest Pani bez leków ze względu na ciążę).

Leki przeciwpsychotyczne mają wpływ na prowadzenie pojazdów, uciążliwe lęki, które Pani opisuje również.

Prawidłowo leczona psychoza nie jest sama w sobie przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdów. Chodzi o to, by regularnie zgłaszała się Pani do psychiatry i stosowała się do jego zaleceń. Jeżeli uda się wypracować jak najdłuższe okresy remisji choroby (okresy bez objawów) może Pani wówczas prowadzić samochód. Wszystko jednak powinno być na bieżąco konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Dzień dobry
jeśli Pani choroba jest w remisji jest szansa, iż lekarz nie dopatrzy się przeciwwskazań i otrzyma Pani pozytywne zaświadczenie. Proszę mieć jednak na względzie, iż stany psychotyczne są wywoływane zaburzeniami w funkcjonowaniu neuroprzekaźników w mózgu co zaburza percepcję rzeczywistości. W takich stanach będzie Pani stanowić zagrożenie w ruchu drogowym, jeśli będzie prowadziła Pani pojazd mechaniczny. Spora część leków przeciwpsychotycznych osłabia z kolei czas reakcji, powoduje senność a więc warto najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym odnośnie leków, które Pani przyjmuje. Proszę także rozważyć podejście do prawa jazdy wówczas, gdy Pani stan będzie ustabilizowany przez co najmniej sześć miesięcy.

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Aby podejść do testu wymagane są wszelkie badania lekarskie i jeżeli przejdziesz je pomyślnie nie będzie zastrzeżeń do tego abyś mogła zdawać egzamin.

Pozdrawiam.