Czy psychiatra może powiadomić moją rodzinę jeśli mam myśli samobójcze?

Witam serdecznie.

W przypadku osoby pełnoletniej lekarza psychiatrę obowiązuje tajemnica zawodowa. Dotyczy ona treści każdej rozmowy, jak również samego faktu, że Pani jest jego pacjentką.
Lekarz jest jednak zwolniony z tajemnicy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta lub innej osoby.
W praktyce oznacza to, że lekarz, przeprowadzając wywiad z pacjentem, oszacowuje ryzyko samobójstwa. Same myśli samobójcze niekoniecznie są powodem do poinformowania rodziny. Istotne jest to, jak bardzo są nasilone, kiedy się pojawiają, jak często pacjent ich doświadcza, oraz jakie ma możliwości ich kontroli.
Zanim lekarz zdecyduje się poinformować rodzinę z pewnościa porozmawia najpierw z Panią. Być może będzie próbował skłonić Panią, by sama poinformowała Pani bliskich, oczekując z ich strony wsparcia.
Ważne jest, by Pani doświadczając takich myśli, szczerze poinformowała o nich swojego lekarza ufając, że poszuka razem z Panią najlepszego rozwiązania, czyli takiego, które przyniesie Pani ulgę i uwolni Panią od męczących objawów.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Dobry Wieczór Pani,

Jeśli nie jest Pani Osobą pełnoletnią, to tak.
Z mojej strony chcę Pani powiedzieć, że jest Pani ważna i kochana, pomimo że być może widzi to Pani teraz inaczej...

Z przesłaniem dla Pani, by zobaczyła Pani, że tak nie musi być!
irena.mielnik.madej@gmail.com