Załamanie i myśli samobójcze z powodu rozstania

Witam serdecznie. Mam przyjaciela,który ok 3 miesiące temu odszedł od swojej dziewczyny po 10 letnim związku. Problem tkwi w tym ,iż ona nie potrafi się podnieść po tym rozstaniu przestała normalnie żyć nic nie je wręcz wymiotuję gdy coś zje podejrzewam anoreksję jednak najgorsze jest to iż ma myśli samobójcze z czym nie chce zgłosić sie do żadnego specjalisty,ona chce tylko jego natomiast on nie chce.... Jak można jej pomóc kiedy ona nie chce się leczyć tylko zabić?? Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry!

U osoby, która ma myśli, zamiary samobójcze, jest w głębokiej depresji, niestabilna emocjonalnie, w głębokim kryzysie - możliwa jest hospitalizacja bez jej zgody. O stanie dziewczyny powinni wiedzieć jej najbliżsi - rodzice, rodzina, rodzeństwo, przyjaciele, osoby, z którymi mieszka itp, aby zapewnić jej wsparcie i pomoc, a także zabezpieczać przed ewentualnym samobójstwem czy inną formą krzywdzenia się (np. odmawiania jedzenia, nie spania albo przesypiania całych dni itp.). Powinna również zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty.

Pozdrawiam!

W sytuacjach krytycznych tzn. zagrażających życiu i zdrowiu należy odstąpić od zachowania tajemnicy i powiadomić najbliższą rodzinę lub wezwać pomoc medyczną.