Natrętne myśli samobójcze i obniżony nastrój

Witam, Mam 18 lat i mam natrętne mysli samobójcze od 2-3 mies. do tego stopnia, ze budzę sie po pare razy w ciagu nocy pojawiają sie te mysli i nie moge potem juz normalnie zasnąć. Mam obniżony nastrój, nic mi sie nie chce, chodze na terapie, ale terapeutka powiedziała mi, ze musze do psychiatry. Czy to depresja ?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Trudno stawiać diagnozę i rozstrzygać czy ma Pani depresję czy nie bez realnego kontaktu z pacjentem. Ponieważ jest Pani w procesie terapii może Pani zadać pytanie swojej terapeutce. Sądzę że jej sugestia co do konsultacji psychiatrycznej jest słuszna zwłaszcza, że objawy trwają u Pani kilka miesięcy.

0

Opisane objawy mogą wskazywać depresję. Jeżeli psychoterapeuta stwierdza, że warto podjąć wspierającą terapię farmakologiczną to znaczy, że jest to całkiem dobry pomysł. Tym bardziej, że wsytępuje niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Namawiam do konsultacji lekarskiej. Pozdrawiam.

0

Witam serdecznie,
Obecna sytuacja, o której Pani opowiada wzbudza niepokój. Myśli samobójcze to nie jest błahostka, trzeba je jak najszybciej zniwelować. Warto skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty, aby miał możliwość pomóc Pani polepszyć swoje codzienne funkcjonowanie.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

0

Witam Panią. Nie można postawić rzetelnej diagnozy bez przeprowadzenia osobistego wywiadu z Panią. Myślę też, że o diagnozie może Pani rozmawiać ze swoim terapeutą. Natomiast fakt, że terapeuta kieruje Panią do lekarza psychiatry jest niezwykle istotny. Ma Pani nasilone myśli samobójcze, kłopoty ze snem i bardzo dużo niepokoju. Psycholog, spotykając się z Panią raz, czy dwa razy w tygodniu nie jest w stanie szybko wyeliminować opisywanych objawów. Nie jest również w stanie zabezpieczyć tego, by Pani stan nie uległ pogorszeniu na skutek długo trwającego lęku oraz tego, żeby Pani nie zrobiła sobie krzywdy. Farmakoterapia (leki) działają szybciej, łagodzą dokuczliwe objawy i wtedy ma Pani czas na to, by z terapeutą pracować nad przyczynami Pani trudności.
Jeżeli terapeuta kieruje Panią do psychiatry, a Pani się do niego nie zgłasza, to niejako niszczy Pani pracę terapeuty, ale przede wszystkim własną pracę nad tym, by poczuć się lepiej.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty