Kiedy psycholog może być zwolniony z tajemnicy?

  Mam takie pytanie: czy psycholog (wiem, że obowiązuje go tajemnica lekarska, bo to prawda, tak?) może bez wcześniejszego porozumienia się z pacjentem, bez wyrażenia przez pacjenta chęci na taki krok i bez spytania pacjenta o zgodę na taki krok zgłosić coś na policję w związku z pacjentem, osobami go otaczającymi itd.? Czy psycholog, jeśli musi kogoś poinformować o stanie zdrowia pacjenta, może poinformować tylko i wyłącznie osobę, którą pacjent wcześniej sam podał do historii choroby, czy może psycholog informować inne osoby, np. policję, sąd? I ostatnie pytanie: czy w ogóle jest taka możliwość żeby sam psycholog, bez pacjenta, zgłaszał jakieś jego prywatne sprawy do sądu lub na policję? Czekam na odpowiedź.
ponad rok temu

Dziecko z ADHD w szkole

ADHD to zespół nadpobudliwości ruchowej. Dotyka on najczęściej dzieci. Jak uczeń z ADHD może funkcjonować w szkole. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Witam,
Oczywiście istnieje tajemnica służbowa obowiązująca psychologa/psychoterapeutę. Jednak od tej zasady są możliwe pewne odstępstwa, w zależności od sytuacji.
Zgodnie z zasadami dotyczącymi psychologa tajemnica obowiązuję poza dwoma wydatkami, są to: zagrożenie życia pacjenta, lub kogoś z otoczenia pacjenta i  zagrożenie zdrowia pacjenta, lub kogoś z otoczenia pacjenta. W tych dwóch przypadkach specjalista jest zwolniony z dotrzymania tajemnicy.
Oczywiście, jeżeli psycholog jest wezwany do sądu, to sąd również ma prawo zwolnić  psychologa (podczas składania zeznań) z tajemnicy zawodowej.

Pozdrawiam,
Magdalena Boniuk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty