Kiedy psycholog może być zwolniony z tajemnicy?

  Mam takie pytanie: czy psycholog (wiem, że obowiązuje go tajemnica lekarska, bo to prawda, tak?) może bez wcześniejszego porozumienia się z pacjentem, bez wyrażenia przez pacjenta chęci na taki krok i bez spytania pacjenta o zgodę na taki krok zgłosić coś na policję w związku z pacjentem, osobami go otaczającymi itd.? Czy psycholog, jeśli musi kogoś poinformować o stanie zdrowia pacjenta, może poinformować tylko i wyłącznie osobę, którą pacjent wcześniej sam podał do historii choroby, czy może psycholog informować inne osoby, np. policję, sąd? I ostatnie pytanie: czy w ogóle jest taka możliwość żeby sam psycholog, bez pacjenta, zgłaszał jakieś jego prywatne sprawy do sądu lub na policję? Czekam na odpowiedź.
ponad rok temu

Witam,
Oczywiście istnieje tajemnica służbowa obowiązująca psychologa/psychoterapeutę. Jednak od tej zasady są możliwe pewne odstępstwa, w zależności od sytuacji.
Zgodnie z zasadami dotyczącymi psychologa tajemnica obowiązuję poza dwoma wydatkami, są to: zagrożenie życia pacjenta, lub kogoś z otoczenia pacjenta i  zagrożenie zdrowia pacjenta, lub kogoś z otoczenia pacjenta. W tych dwóch przypadkach specjalista jest zwolniony z dotrzymania tajemnicy.
Oczywiście, jeżeli psycholog jest wezwany do sądu, to sąd również ma prawo zwolnić  psychologa (podczas składania zeznań) z tajemnicy zawodowej.

Pozdrawiam,
Magdalena Boniuk