Czy alkoholik decydujący się na leczenie w ramach funduszu NFZ zachowuje pełną anonimowość w związku ze swoją chorobą?

Witam, czy alkoholik decydujący się na leczenie w ramach funduszu NFZ zachowuje pełną anonimowość w związku ze swoją chorobą? Kto ma wgląd w takie akta? jak to wygląda? Pytam, bo pragnę pomóc komuś, kto tego aspektu najbardziej się obawia. Chcę być kompetentna i wiarygodna udzielając takiej pomocy, zwłaszcza że ta kwestia jest głównym kontr-argumentem. Uprzejmie proszę o informację zwrotną, myślę że przyda się to wielu osobom zmagającym się z problemem alkoholowym. Dziękuję

Witam. Leczenie odwykowe jest anonimowe w sensie takim, że nie udziela się innym informacji czy ktoś taki sie leczy czy nie. Poza tym istnieje ochrona danych osoboywch oraz etyka zawodowa, która mówi o tajemnicy zawodowej. Oczywiście pracujący tam terapeuci znają dane pacjentów oraz jest sytuacja, ze pacjenci wzajemnie się widzą i można spotkac kogoś znajomego. We wgląd akt miałby tylko sam pacjent i Sąd a i sam Sad nie prosi o historię choroby a co najwyżej informację czy ktoś się leczy, podobnie jak kurator ma do tego prawo. Pacjent sam decyduje czy chce kogoś podać do kontaktu i udzielania informacji. Takie wiec obawy słusznie Pani odbiera jako "silny" kontrargument aby nie pójść się leczyć.
Magdalena Brabec

Personel medyczny obowiązuje tajemnica zawodowa. Zwolnienie z niejmoże wydać tylko sąd. Bez względu na jednostkę chorobową.

Kartoteka w większości ośrodków jest do wglądu pacjenta, personelu medycznego oraz osób upoważnionych przez pacjenta (zwykle pisemnie w dniu zakładania kartoteki). W określonych przez prawo przypadkach (np sprawy karnej, zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta, osób pobocznych lub mienia) możliwe jest także udostępnienie dokumentacji medycznej sądowi (wymagany jest pisemny nakaz sądowy udostępnienia) lub- na prośbę pacjenta- innym instytucjom społecznym (np MOPS, ZUS).
Warto jednak dopytać bezpośrednio w ośrodku, w którym miałby się leczyć zainteresowany, gdyż placówki mogą się nieco różnić w przepisach wewnętrznych.