Pytanie o molestowanie

Czy psychoterapeuta, do którego zgłosiła się molestowana pacjentka na terapię i w czasie terapii odważyła się zgłosić sprawę do Prokuratury i mówiła mu o tym, ma prawo robić wyrzuty pacjentce, że musiał być świadkiem w Prokuraturze w jej sprawie, że nie pytała go o zgodę na ujawnienie tajemnicy (pacjentka podpisywała w Prokuraturze zgodę na zwolnienie z tajemnicy swojego terapeutę w celu śledztwa), że chyba sobie coś pomyliła, bo ona chce świadka, a nie terapeutę (pacjentka nigdy nie mówiła terapeucie, co ma mówić w jej sprawie), że jest zły na pacjentkę, bo ona go wykorzystała, a ona we wniosku o wszczęcie śledztwa wskazała specjalistów i dokumentację z ich wizyt, w tym terapeutę, do których zwróciła się o pomoc w sprawie molestowania. Czy postawa terapeuty jest etyczna?
KOBIETA, 28 LAT 3 miesiące temu

Wszelkie trudne tematy pojawiające się na linii pacjent-psychoterapeuta powinny być przedmiotem rozmowy podczas sesji. Jeżeli terapeuta, z jakiegokolwiek powodu, zaczyna się czuć niekomfortowo w kontakcie z pacjentem (i omawianie tych trudności podczas superwizji, z której terapeuta powinien korzystać nie przynosi pożądanych rezultatów), ma prawo przekierować tę osobę do innego specjalisty - być może tak powinien był postąpić. Z pewnością wzbudzanie w pacjencie wyrzutów sumienia i obarczanie go odpowiedzialnością za emocje terapeuty nie są zachowaniami, po które pacjent zgłasza się do specjalisty. Proszę pamiętać, że pacjent na dowolnym etapie współpracy również może ją zakończyć, jeśli relacja terapeutyczna bądź prezentowane postawy przez terapeutę nie są satysfakcjonujące.