Czy to może mieć związek z molestowaniem?

Dopiero jako dorosła kobieta uświadomiłam sobie ze byłam molestowana w dzieciństwie przez kuzyna, było to dotykanie mnie w miejsca intymne ale również jednorazowe zmuszenie poprzez zabawę do dotykania jego. Traktowałam to właśnie jako nieodpowiednią zabawę zawsze z usmiechem aby zamaskowac wstyd i niezręczność. Zawsze gdzieś te wspomnienia do mnie wracały ale bagatelizowałam je.Tlumaczylam sobie że to nieważne ,że nic się nie stało ,że to było nieznaczące. W tej chwili mam męża, dzieci. Nasze życie seksualne było udane. Teraz zmagam się z depresją. Do terapeuty seksuologa wysłał mnie mąż ponieważ moja chęć współżycia sekualnego spadła do zera. Okazało się że winą za to co się ze mną dzieje jest trauma z dzieciństwa, przemoc i alkohol w domu, przebywanie w domu z dziećmi przez 13 lat, obowiązki domowe, monotonia... byla mowa ze jak z tego wyjdę wróci mi chęć do seksu, skończyłam terapię, biorę leki antydepresyjne a mąż czeka dalej aż się odblokuję a ja tymczasem mogłabym zapomnieć o seksie. Mam wspanialaego męża ale wiem że moje małżeństwo może się rozpaść, jest coraz trudniej. Nie umiem się zmusić do bliskości. Dodam że podczas terapii nie wspominałam o molestowaniu, wydawało mi się to nieistotne. Teraz zastanawiam się czy to gdzieś nie jest przyczyną mojej niechęci do współżycia, dotyku i bliskości z osobą którą przecież tak bardzo kocham...
KOBIETA, 37 LAT 3 miesiące temu

Witam Panią,

Opisane przez Panią problemy najczęściej są reakcją obronną ludzkiej psychiki

na stres, lęk czy traumatyczne przeżycie z przeszłości.

Bardzo często bolesne zdarzenia z przeszłości uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, gdyż wpływają na wszystkie obszary egzystencji i sprawiają,

że człowiek nie potrafi cieszyć się życiem.

Krzywdzone dziecko jest całkowicie bezbronne wobec zachowań sprawcy

i doświadcza ogromu cierpienia, lęku, wstydu, poczucia winy i osamotnienia.

Dziecko nie jest dojrzałe rozwojowo, jest zdezorientowane, nie potrafi w pełni

zrozumieć tego, co się dzieje ani się obronić.

Dziecko chce jak najszybciej o tym zapomnieć, dlatego bagatelizuje tę sytuację

lub spycha głęboko do podświadomości traumatyczne wspomnienia,

stosuje tak zwane wyparcie.

Molestowanie pozostawia ogromne spustoszenia w psychice dziecka i powoduje

wiele problemów i bólu psychicznego w życiu dorosłym.

Osoby dotknięte molestowaniem są ofiarami, jednak paradoksalnie czują się

winne i odpowiedzialne za zaistniałą sytuację.

Niestety, molestowanie seksualne pozostawia trwały ślad w psychice człowieka.

Przeżyła Pani traumę, zbezczeszczono Pani ciało, pogwałcono wszystkie

Pani prawa, zabrano Pani poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego zrozumiałe jest, że przeszłe traumatyczne wydarzenia odcisnęły

w Pani duszy piętno i przyniosły wiele trudności i cierpienia a także zabrały

całą radość życia.

Niestety, nie zdoła Pani cofnąć czasu ani zmienić przeszłości, ale z pomocą

terapeuty może Pani zacząć tworzyć lepszą przyszłość.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani zrozumieć psychiczne konflikty powstałe na przestrzeni

życia a także wzmocnić poczucie własnej wartości, dzięki czemu odzyska Pani

spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/