Witam Panią,
Bardzo Pani współczuję, że musiała Pani doświadczyć takich nadużyć i to ze strony osób, które powinny dbać o Pani bezpieczeństwo. Molestowanie i przemoc, których Pani doświadczyła nie są Pani winą, niestety dotykają Panią konsekwencje tych traumatycznych przeżyć. Myślę że trudno z tym poradzić sobie samej i choć na pewno trudno Pani o tym mówić i może trudno komuś zaufać, to zachęcałabym jednak do poszukania w swojej okolicy psychoterapeuty i zgłoszenia się na terapię. Pierwszy krok już Pani uczyniła pisząc o tym tutaj. Może być Pani łatwiej, jeżeli już na pierwszej wizycie powie Pani terapeucie o swoich obawach i wstydzie przed mówieniem o trudnych doświadczeniach. Psychoterapia ma stworzyć bezpieczne warunki do przepracowywania traum z dzieciństwa i może Pani pomóc również w uwolnieniu się od poczucia winy. Proszę zadbać o siebie.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl
Witam Panią.
Przyznam, że w tym krótkim opisie Pani doświadczeń wyczuwa się ogromną ilość bólu i cierpienia. Wyobrażam sobie, że musiały to być dla Pani traumatyczne przeżycia. Napisała Pani, że doświadczenia te pozostawiły blizny na Pani ciele. Niestety tego tupu doświadczenia pozostawiają również blizny w naszej psychice. Myślę jednak, że w Pani przypadku możemy mówić o ranach psychicznych, które wymagają uzdrowienia. Niestety trudności, które Pani przeżywa nie da się załatwić przy pomocy odpowiedzi na Pani pytanie. Myślę, że niewiele pomoże moje zapewnienie, że to nie Pani wina. Zdaję sobie sprawę, że decyzja o podzieleniu się tym wszystkim z obcą osobą będzie dla Pani trudna. Proszę jednak poważnie przemyśleć podjęcie psychoterapii mając jednocześnie na uwadze, że jest to forma leczenia, terapeuta objęty jest tajemnicą zawodową a warunki, które on stworzy pomogą Pani w łatwiejszym opowiedzeniu o swoich przeżyciach.
Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam,
Michał Pyter
https://michalpyter.com
Witam serdecznie,
Trudności jakie Pani opisuje utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Ciężkie doświadczenia o jakich Pani mówi mogły spowodować wiele uszczerbków. Trauma z przeszłości odbija się na dorosłym życiu. Dobrze, że Pani jest w stanie to zauważyć i nazwać problemem. To już jeden krok bliżej sukcesu.
Proponuję podjęcie się psychoterapii. Pomoc jednego specjalisty przez długi okres czasu pomoże Pani wiele zrozumieć i polepszyć. Warto byłoby również zgłosić ten problem organom sprawiedliwości(policja). Jest Pani dorosła, doświadczyła Pani przemocy seksualnej oraz fizycznej w dzieciństwie. To wszystko skumulowało się również w postaci przemocy emocjonalnej i zaniedbania, które są najbardziej dotkliwe dla młodej dziewczynki i kobiety w dorosłym życiu.
Im szybciej pozwoli Pani sobie pomóc i zgłosi problem, tym sprawniej będzie Pani w stanie się z nim uporać. Proszę uwierzyć w pomoc specjalistów.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska
Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu z przekonaniem mogę stwierdzić, że doświadczyła Pani sytuacji traumatycznych, które nadal wpływają na Pani życie. Niestety sama nie upora się Pani z siłą tego co te sytuacje pozostawiły w Pani. Proszę skorzystać z zamieszczonej listy terapeutów i skontaktować się ze specjalistą terapii traumy http://www.interp.pl/lista-terapeutow/
Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak rozmawiać z przyjaciółką o molestowaniu? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jaką terapię powinna podając osoba doświadczająca przemocy fizycznej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Problemy w dorosłym życiu po dzieciństwie z przemocą fizyczną – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Określenie orientacji seksualnej po molestowaniu w dzieciństwie – odpowiada Mgr Dorota Szykulska-Paprocka
- Molestowanie w dzieciństwie i gwałt a problem z budowaniem związku – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Koszmary z dzieciństwa wpływające na teraźniejszość – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Czy osobie doświadczającej w dzieciństwie przemocy domowej jest w stanie pomóc psychoterapia? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Molestowanie w wieku dziecięcym – odpowiada Mgr Joanna Wantuch
- Czy zespół stresu pourazowego można wyleczyć po długotrwałym molestowaniu w dzieciństwie? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Wielokrotne gwałty w dzieciństwie a skutki w dorosłym życiu – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Lęk przed ciemnością
Lęk przed ciemnością należy do głównych lęków mały
Mizoandria - przyczyny i objawy nienawiści do mężczyzn
Mizoandria, czyli silne uprzedzenia kobiet w stosu