Czy powinnam zachęcić go do wizyty u seksuologa?

Co zrobić gdy chłopak jest uzależniony od onanizowania się? Witam. Od 2 miesięcy jestem w związku i wczoraj chłopak (19l.) wyznał mi, że ma problem z uzaleznieniem od masturbacji oraz, że był molestowany około 5lat. Był też zmuszany do oglądania pornografii już jako 10latek. Stąd w bardzo młodym wieku zaczął interesować się sprawami seksualnymi. Oglądanie pornografii i masturbowanie się weszło mu w nawyk i stało się codziennością od kilku lat. Potrafił to robić do takiego stopnia, że penis sprawiał mu ból. Ma bardzo niską samoocenę, był poniżany w szkole oraz bity co myślę również odbiło się na jego psychice. Łatwo popada w nałogi (marihuana) i szybko zaczyna rezygnować z postawionych sobie celów. Jest nadal prawiczkiem, ponieważ pomimo wspólnych prób uprawiania seksu ma problem z przedwczesnym opadaniem członka i z tego co wyznał od kilku miesięcy nie dochodzi do erekcji przy masturbacji i bardzo trudno to osiągnąć. Nie wiem jak mu pomóc, on sam też nie wie co robić. Czy powinnam zachęcić go do wizyty u seksuologa? Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry, dziękuję za skorzystanie z portalu i zwrócenie się o pomoc. Jak najszybciej proszę skontaktować się z psychoterapeutą i seksuologiem też, ale najpierw z psychoterapeutą, ponieważ dzieci molestowane i jak Pani pisze- zmuszane do oglądania pornografii w wieku 10 lat, wytwarzają w swoim mózgu i ciele inne ścieżki neurolingwistyczne i biologiczne, które nie pozwalają samodzielnie na zrezygnowanie z wyuczonych już doświadczeń i nawyków. Jeżeli Pani będzie cierpliwa a to potrwa długo, to pomoże Pani swojemu przyjacielowi. Trzeba codziennie mieć seks tzw. "po bożemu", mężczyzna na górze, kobieta na dole i kiedy nie będzie się Pani zrażała niepowodzeniami, to po jakimś czasie nastąpi zmiana nawyków i tych ścieżek biologicznych i neurolingwistycznych. Konieczna jest wizyta u psychoterapeuty i seksuologa, możecie iść razem, to wtedy te osoby podpowiedzą jak ma zachowywać się partnerka, bo od niej będzie bardzo dużo zależało. Jej ciepło, serdeczność, zrozumienie pozwolą na zbudowanie dobrej samooceny i poczucia bezpieczeństwa u młodego człowieka. Życzę powodzenia, pozdrawiam.