Jak radzić sobie z tymi myślami wobec dziecka?

Witam, jestem młoda mama 9 miesięcznego dziecka. Przed ciąża cierpiałam i nadal cierpię na zaburzenia lekowe. Po urodzeniu dziecka stwierdzono u mnie depresje poporodowa. Czasami mam świadomość i pewność ze dobrze radzę sobie już jako mama, a czasami myśle ze jestem najgorsza matka przez swoje natrętne myśli. Jako młode dziecko doświadczyłam molestowania seksualnego. Dokuczają mi myśli, ze moja bliskość z dzieckiem która sprawia mi radość jest zła, ponieważ mogę je skrzywdzić tym. Dotyczy to mycia dziecka, przytulania, dotykania. Normalne codzienne czynności które wykonuje przy dziecku, zaczęły wzbudzać we mnie lęk ze bedzie mnie to podniecać i ze dopuszczę się czegoś tak okropnego w stosunku do dziecka. Bardzo się wstydzę tego ze mam takie myśli. Pomocy!!!!!!!!!

Myśli, o których Pani pisze, szczególnie biorąc pod uwagę Pani doświadczenia, są zrozumiałe. Rozumiem również, że jest to dla Pani trudne, wstydliwe i może wywoływać dyskomfort. Wielu młodych rodziców zmaga się z podobnymi trudnościami i tym, co skutecznie pomaga w tego rodzaju sytuacjach, jest wsparcie psychologiczne/psychoterapeutyczne. Dlatego też zachęcam do rozważenia podjęcia konsultacji ze takim specjalistą.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Na początku warto, żeby Pani sama sobie pogratulowała, tego co się Pani udało osiągnąć, Jest Pani mamą! Z tego co Pani pisze, droga do tego miejsca w życiu nie była łatwa, a Pani się udało. Z pani wpisu wynika również, że bardzo się Pani stara myśleć pozytywnie, być dzielną mamą, pełną troski i uważności. Warto byłoby docenić każdy najmniejszy sukces i czerpać radość z tego co się udaje, żeby mieć siłę, kiedy nie wszystko ułoży się po Pani myśli. Ważne, że pozwoliła Pani zdiagnozować u siebie depresję poporodową, nie każda kobieta ma tyle odwagi. Ta diagnoza pozwala siebie rozumieć i lepiej funkcjonować we wczesnym okresie macierzyństwa. Poniżej link i informacje pomocne w tej sytuacji:

W celu złagodzenia objawów depresji poporodowej można spróbować kilku sposobów: nie oskarżaj się o zaistniały stan rzeczy – one nie są aktem twojej woli; znajdź dla siebie czas – to absolutna konieczność, przeznacz go wyłącznie na relaks czy na czynność sprawiającą prawdziwą przyjemność; zadbaj o aktywność – może ona przejawiać się choćby w krótkich spacerach; zapewnią dopływ energii i lepszy sen, myśl pozytywnie, szukaj rady i wsparcia – już samo ujawnienie negatywnych emocji, obaw i wątpliwości może mieć prawdziwe terapeutyczne znaczenie.

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-depresja-poporodowa

Warto tu również przywołać opowiastkę o mamie, która podczas wypadku samolotowego zakłada maskę tlenową najpierw sobie, by potem móc ratować malucha. Gdy poczuje się Pani na siłach, proszę może spróbować profesjonalnej terapii. Zaburzenia lękowe, o których Pani wspomniała wymagałyby konsultacji ze specjalistą i wdrożenia działań terapeutycznych, o możliwych drogach przeczyta Pani poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-lekowe

Na koniec zapraszam Panią do lektury fragmentu artykułu (reszta pod linkiem): Chcę Ci powiedzieć, że masz wybór. Są ludzie, którzy przeszli przez taką traumę, przez którą Ty przedzierałaś/eś się wiele lat. I wierz mi, można zmienić życie na lepsze. Pomagam innym osobom, które były wykorzystywane seksualnie jako dzieci, w zrozumieniu przez nich samych mechanizmów, a także przez ich najbliższe otoczenie i społeczeństwo, historii osób wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie.

https://portal.abczdrowie.pl/molestowanie-dzieci-konsekwencje-w-doroslym-zyciu-co-mozna-zrobic

W Pani sytuacji miłość do dziecka może być wspaniałą motywacją, by zawalczyć o szczęście swoje i bliskich.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.