Myśli, o których Pani pisze, szczególnie biorąc pod uwagę Pani doświadczenia, są zrozumiałe. Rozumiem również, że jest to dla Pani trudne, wstydliwe i może wywoływać dyskomfort. Wielu młodych rodziców zmaga się z podobnymi trudnościami i tym, co skutecznie pomaga w tego rodzaju sytuacjach, jest wsparcie psychologiczne/psychoterapeutyczne. Dlatego też zachęcam do rozważenia podjęcia konsultacji ze takim specjalistą.
Dzień dobry!
Na początku warto, żeby Pani sama sobie pogratulowała, tego co się Pani udało osiągnąć, Jest Pani mamą! Z tego co Pani pisze, droga do tego miejsca w życiu nie była łatwa, a Pani się udało. Z pani wpisu wynika również, że bardzo się Pani stara myśleć pozytywnie, być dzielną mamą, pełną troski i uważności. Warto byłoby docenić każdy najmniejszy sukces i czerpać radość z tego co się udaje, żeby mieć siłę, kiedy nie wszystko ułoży się po Pani myśli. Ważne, że pozwoliła Pani zdiagnozować u siebie depresję poporodową, nie każda kobieta ma tyle odwagi. Ta diagnoza pozwala siebie rozumieć i lepiej funkcjonować we wczesnym okresie macierzyństwa. Poniżej link i informacje pomocne w tej sytuacji:
W celu złagodzenia objawów depresji poporodowej można spróbować kilku sposobów: nie oskarżaj się o zaistniały stan rzeczy – one nie są aktem twojej woli; znajdź dla siebie czas – to absolutna konieczność, przeznacz go wyłącznie na relaks czy na czynność sprawiającą prawdziwą przyjemność; zadbaj o aktywność – może ona przejawiać się choćby w krótkich spacerach; zapewnią dopływ energii i lepszy sen, myśl pozytywnie, szukaj rady i wsparcia – już samo ujawnienie negatywnych emocji, obaw i wątpliwości może mieć prawdziwe terapeutyczne znaczenie.
https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-depresja-poporodowa
Warto tu również przywołać opowiastkę o mamie, która podczas wypadku samolotowego zakłada maskę tlenową najpierw sobie, by potem móc ratować malucha. Gdy poczuje się Pani na siłach, proszę może spróbować profesjonalnej terapii. Zaburzenia lękowe, o których Pani wspomniała wymagałyby konsultacji ze specjalistą i wdrożenia działań terapeutycznych, o możliwych drogach przeczyta Pani poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-lekowe
Na koniec zapraszam Panią do lektury fragmentu artykułu (reszta pod linkiem): Chcę Ci powiedzieć, że masz wybór. Są ludzie, którzy przeszli przez taką traumę, przez którą Ty przedzierałaś/eś się wiele lat. I wierz mi, można zmienić życie na lepsze. Pomagam innym osobom, które były wykorzystywane seksualnie jako dzieci, w zrozumieniu przez nich samych mechanizmów, a także przez ich najbliższe otoczenie i społeczeństwo, historii osób wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie.
https://portal.abczdrowie.pl/molestowanie-dzieci-konsekwencje-w-doroslym-zyciu-co-mozna-zrobic
W Pani sytuacji miłość do dziecka może być wspaniałą motywacją, by zawalczyć o szczęście swoje i bliskich.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak radzić sobie z odrzuceniem w związku? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy mam objawy depresji po porodzie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Depresja poporodowa 4 miesiące po porodzie – odpowiada Mgr Agnieszka Pośpiech
- czy doświadczyłem molestowania? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak radzić sobie z płynnym mówieniem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak poradzić sobie z tymi myślami samobójczymi? – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Jak sobie radzić z dołującymi myślami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Gwałt w dzieciństwie a temperament seksualny – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Dlaczego nie osiągam orgazmu w tak młodym wieku? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak rozmawiać z partnerem o przymuszaniu do kontaktu seksualnego? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
artykuły
Jakiś czas temu miałam konsultację psychologiczną z kobietą...
Jakiś czas temu miałam konsultację psychologiczną
Objawy depresji poporodowej
Depresja po porodzie nie jest powodem ani do wstyd
Jak sobie radzić z depresją poporodową? Objawy, przyczyny i leczenie depresji poporodowej
Depresja poporodowa jest poważnym zaburzeniem psyc