Czy mam objawy depresji po porodzie?

3 miesiące temu urodziłam pierwsze dziecko, poród był trudny, bardzo długo dochodziłam do siebie z różnymi komplikacjami. Teraz problemy zdrowotne się skończyły, partner miesiac temu wyjechał za granice a ja zostałam z dzieckiem sama. Często doskwierają mi napady stresu, który występuje w prostych sytuacjach jak np. samodzielne zakupy, stres jest tak silny, że czuje się dosłownie jakbym miała zemdleć. Chcę być jak najlepszą mamą dla mojego maluszka, bardzo rozczarowuje mnie fakt, że nie radzę sobie ze wszystkim. Stresu przysparza mi również fakt, ze w każdej sytuacji widzę zagrożenie dla mojego synka, np. Idąc po schodach obawiam się że się potknę i zrobię mu krzywdę. Poza intensywnym stresem który mi doskwiera jest również zaburzona laktacja, z która nie miałam wcześniej problemu. Czy jestem przewrażliwiona czy mogą być to objawy depresji poporodowej ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zachęcam do kontaktu z lekarzem rodzinnym lub z psychologiem. Bez osobistej rozmowy ze specjalistą, nie ma możliwości postawienia trafnej diagnozy co do depresji poporodowej. Z całą pewnością ma Pani za sobą wiele stresujących wydarzeń – trudny poród i komplikacje zdrowotne, wyjazd męża, pozostanie samej z niemowlakiem, fakt pojawienia się pierwszego dziecka w domu, kłopoty z karmieniem piersią. To wszystko nie jest obojętne dla Pani układu nerwowego. Warto porozmawiać także z doradcą laktacyjnym, który pomoże Pani odzyskać równowagę w sprawach związanych z karmieniem niemowlęcia.

Poza wizytą u lekarza zalecam Pani zadbanie o podstawowe potrzeby, takie jak sen, wartościowe posiłki, spacery na świeżym powietrzu. Z pewnością osoby z rodziny czy też przyjaciółki chętnie pomogą Pani w opiece nad dzieckiem. Przebywanie wśród życzliwych i doświadczonych macierzyństwem kobiet może wzmocnić Pani poczucie wartości i pokazać, że prawidłowo opiekuje się Pani synkiem. Lęk, zmęczenie, stres - to uczucia, które często towarzyszą młodym mamom – proszę nie bać się szukać pomocy, by móc w spokoju przeżywać pierwsze miesiące życia swojego dziecka.

W tym artykule szerzej opisujemy interesujące Panią zagadnienie:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-depresja-poporodowa.

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/depresja-poporodowa-4-miesiace-po-porodzie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-depresja-czy-nerwica-lekowa-po-porodzie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-depresja-poporodowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.