Czy to depresja poporodowa?

Witam. Urodziłam tydzień temu córkę przez cesarskie cięcie. Chorowałam w dzieciństwie na chorobę dwubiegunowa. Przed ciąża ani w ciąży nie mialam depresji. Po 3 dniach zaczęły sie pojawiać natrętne myśli nawet po obudzeniu jak mogę tego pozbyć? Możliwe że mogę mieć depresję porodowa dodam że zajmuje sie malutka. Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry,
Oczywiście, że mogą to być początki depresji poporodowej, ale objawy utrzymują się na tyle krótko, że nikt nie postawi Pani diagnozy. Ciekawi mnie to czego dokładnie dotyczą te natrętne myśli (?). Doradzałabym odwracanie w takich momentach uwagi (myślenie o czymś innym niż natrętna myśl) lub mindfulness np. opracowany w książce "Mindfulness. Trening uważności" Mark Williams, Deny Penman, Wyd. Samo Sedno. Zgodnie z ideą mindfulness myśl jest tylko myślą a nie jakimś namacalnym bytem lub faktem. Myśl przychodzi do nas sama i wtedy możemy ją dostrzec, stwierdzić że się pojawiła i pozwolić "przejść" jej przez nasz umysł swobodnie. Nie musimy nadawać jej emocjonalnego wydźwięku, interpretować, przeżuwać tylko możemy ją zauważyć i poczekać aż "sama odejdzie" zostawiając przestrzeń dla kolejnej myśli. Opisane podejście wymaga treningu i wprawy do której można dojść dzięki treningowi uważności, który można ćwiczyć samemu w domu na podstawie książkowego opracowania. Z pewnością dobrym lekarstwem na natrętne myśli jest także zajęcie się jakąś aktywnością. W razie gdyby problem się nasilił polecam psychoterapię w podejściu poznawczo - behawioralnym. Mam nadzieję, że wspomniane objawy okażą się przejściowe.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/

Witam Panią,
Tydzień po porodzie nie można jeszcze stwierdzić depresji
poporodowej
.
Po urodzeniu dziecka jest Pani osłabiona,
wyczerpana psychicznie i fizycznie.
Poza tym musi Pani odnaleźć się w nowej sytuacji,
a także zmierzyć się z nowymi obowiązkami, związanymi
między innymi ze stałą opieką nad dzieckiem.
Jeżeli nie ma Pani przy tym odpowiedniego wsparcia,
może to skutkować utratą sił psychicznych, fizycznych
i może wywołać poczucie bezsilności, frustrację
a nawet przygnębienie i wiele innych różnorodnych emocji.
Warto poprosić kogoś z rodziny o wsparcie i pomoc
w uporaniu się z codziennymi wyzwaniami i trudnościami.
Często też przyczyną złego samopoczucia po porodzie
są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie
kobiety, które zwykle normują się w ciągu
2 tygodni po porodzie.
Jeżeli po tym czasie zły nastrój i samopoczucie nie miną,
a kontakty z dzieckiem nie będą przynosić radości i ukojenia,
należy niezwłocznie skorzystać z pomocy psychologicznej.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl