Czy mogę korzystać z tych urządzeń ponad dwa miesiące po porodzie?

Czy mogę korzystać z urządzeń typu body space ( wchodzi się do takiej tuby pod ciśnieniem) jak już jestem ponad dwa miesiące po porodzie? Dokładnie 10 tygodni. Wizytę po porodzie miałam w 7 tygodniu po porodzie, wszystko było ok, miesiączkę pierwsza po porodzie też już miałam w tym miesiącu tylko pytanie czy już mogę korzystać z takiego urządzenia gdy jestem dopiero dwa miesiące po porodzie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

to, kiedy należy wrócić do pełnej aktywności po porodzie zależy od wielu czynników. Od tego, jak przebiegał poród, jaki to był rodzaj porodu (cesarskie cięcie czy poród naturalny), jak czuje się Pani czuje, jak goją się rany poporodowe, jaka jest Pani kondycja. Nie zaleca się chodzenia na siłownię w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy organizm matki jest wyczerpany i łatwo o komplikacje poporodowe, takie jak krwawienie. Bardzo ostrożne i stopniowo wdrażane ćwiczenia mogą być dla matki korzystne, ale tylko po „dojściu do siebie” po urodzeniu dziecka. Na planowane aktywności ma też wpływ to czy Pani karmi piersią. Urządzenie próżniowe, o którym Pani wspomina wykorzystuje ponoć bezpieczne dla zdrowia podciśnienie, poprawiające krążenie krwi i przyspieszające przemianę materii oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Ogólnie dostępne są informacje o przeciwwskazaniach w ich stosowaniu, należą do nich między innymi: choroby serca i układu krążenia , cukrzyca, epilepsja, ciąża, miesiączka , nadciśnienie, żylaki, choroby stawów (po konsultacji z lekarzem), przepuklina, niezagojone blizny po operacjach chirurgicznych, hormonalna stymulacja do zajścia w ciąże, indywidualne przeciwwskazania medyczne do uprawiania ćwiczeń fizycznych, ostre bóle zakrzepowe, nowotwory i guzy, niedoczynność tarczycy, ciężkie migreny, wszczepione elementy metalowe, rozwarstwienie rogówki, proteza kolanowa i biodrowa, wszczepiony stymulator serca. Warto byłoby, gdyby Pani sama bądź po konsultacji z lekarzem rozważyła czy żadna z powyższych sytuacji nie ma miejsca i od tego uzależniła skorzystanie z tego typu urządzenia.

Zapraszamy również do lektury poniższych artykułów, które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-sa-przeciwwskazania-do-zajec-body-space

https://portal.abczdrowie.pl/powrot-do-formy-po-porodzie

https://parenting.pl/kiedy-cwiczyc-po-porodzie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.