Witamy,
zarówno zbilansowana dieta, jak i aktywność fizyczna jest bardzo istotna zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. Warunkują one prawidłowy rozwój dziecka, jak i kondycję fizyczną jak i psychiczną kobiety.
Odnośnie samej diety, rozpocząć ją można już będąc w ciąży, oczywiście w sposób rozsądny, konsultując to zarówno z lekarzem ginekologiem, jak i dietetykiem. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne w ciąży wzrasta wraz z kolejnym trymestrem, i nie wolno zapominać o dostarczaniu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, które wpływają na prawidłowy rozwój płodu. Najlepszym przykładem może być zbilansowana dieta, czyli: regularne spożywanie posiłków 5 razy dziennie o stałej porze, prawidłowe nawodnienie organizmu, nie podjadanie między posiłkami, a także unikanie słodyczy, tłustych przekąsek, napojów gazowanych i wszelkich szeroko rozumianych „fast foodów”. Przestrzeganie tego wszystkiego spowoduje, że bilans będzie zrównoważony, i nie będzie potrzeby przechodzenia na specjalne diety po porodzie.
W czasie połogu oraz karmienia piersią również należy przestrzegać wyżej wymienionych przykładów, pamiętając przy tym, jak ważne jest prawidłowe odżywianie w czasie laktacji. To wszystko zaowocuje tym, że waga sama będzie spadać.
Co do ćwiczeń fizycznych - tutaj jest analogicznie jak z dietą. Ćwiczenia (oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym, jak i fizjoterapeutą, kiedy ciąża nie jest zagrożona) można wykonywać już będąc w ciąży, oczywiście na spokojnie, w sposób zrównoważony. Warto tutaj zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie będą pokazywane bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o ćwiczenia po porodzie, istotnym jest, czy był to poród siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. W przypadku tego pierwszego ćwiczenia można rozpocząć już 4 tygodnie po, a w przypadku cesarskiego cięcia -6 tygodni po porodzie. Jest to taka bezpieczna granica, gdzie musi chociażby zagoić się rana. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, bo każdy organizm inaczej dochodzi do siebie po porodzie. Każde wątpliwości należy na bieżąco konsultować z lekarzem prowadzącym ciąże, jak i fizjoterapeutą.
Zachęcamy też, by zapoznać się z artykułami, gdzie znajdzie Pani więcej informacji o tym, jak prawidłowo odżywiać się po urodzeniu dziecka:
https://parenting.pl/dieta-po-porodzie
https://parenting.pl/dieta-po-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-po-porodzie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kiedy mogę zacząć ćwiczyć na siłowni? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę korzystać z tych urządzeń ponad dwa miesiące po porodzie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy moja 12-letnia córka rozwija się prawidłowo? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę wprowadzić konkretną dietę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- W jaki sposób schudnąć w ciąży? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odchudzanie po porodzie przy urazie kręgosłupa – odpowiada Mgr Paulina Filipowicz
- Jak mogę szybko schudnąć w udach? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Po porodzie został mi brzuszek - jak mogę w miarę szybko się go pozbyć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Co mogę jeść, żeby jak najszybciej schudnąć po porodzie? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jaką dietę powinienem zacząć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna