Czy moja 12-letnia córka rozwija się prawidłowo?

Dobry wieczór!/Dzień dobry! Mam pytanie dotyczące mojej córki. Ma 12 lat, 157.5 cm wzrostu i 52.5 kg wagi, rozwija się prawidłowo prawda? Sprawdzałam na siatkach centylowych wzrost córki w książeczce zdrowia, niestety nigdy nie robiłam tego regularnie. Jaki wynik jest dobry? Wiem że jest to sprawa indywidualna, ale bardzo się martwię. Córka w te wakacje, w sierpniu dostała pierwszej miesiączki. Bardzo bym chciała żeby była wyższa ode mnie. Mąż ma około 1,88 cm, a ja około 1,70 cm. Pozdrawiam, i czekam na rozwianie moich wątpliwości!

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozwój każdego dziecka to cecha indywidualna organizmu. Na wzrost, wagę i inne wskaźniki rozwoju wpływa wiele czynników. Wśród nich są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli oboje rodziców są wysokiego wzrostu, prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie podobnie mierzyć jest wysokie.

Innym istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka jest właściwa dieta. Prawidłowo zbilansowane odżywanie determinuje rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Istotne jest, aby w spożywanych posiłkach były zawarte niezbędne witaminy i minerały.

Sen oraz odpoczynek również wywierają wpływa na właściwy kierunek rozwoju. Podczas snu, ludzki hormon wzrostu działa najefektywniej. Zmęczenie i senność mogą zaburzać wzrost dziecka.

Aktywność fizyczna to kolejny czynnik, który stymuluje właściwy rozwój. Podczas ruchu następuje wzmożona produkcja komórek budujących kości.

Dla wieku Pani córki, zalecony wzrost powinien wahać się w przedziale 140-165 cm, a waga: 30-62 kg. Analizując te wskaźniki u Pani dziecka, można by stwierdzić, że wszystko występuje w granicach wskazanych norm.

Zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą, który wskaże właściwe normy na siatce centylowej i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/prawidlowy-wzrost-dziecka

https://parenting.pl/prawidlowa-waga-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.