Jakie badania wykonać, aby sprawdzić czy syn ma prawidłowe BMI?

Witam bardzo proszę o pomoc. Mam syna w wieku 15 lat i 10 m-cy. Waży 46,90 kg , a wzrostu ma 163 cm. wyliczeń BMI jak dokonuje wychodzi, że ma niedowagę. Bardzo proszę o info w sprawie jakie mogłabym mu zrobić badania aby sprawdzić czy wszystko jest ok.Martwię się jak każda mama.Ogólnie syn mało je twierdząc , że już sobie pojadł. Żadnych innych dolegliwości nie zauważyłam.

Dzień dobry,

wskaźnik BMI odnosimy do osób dorosłych. Aby ocenić prawidłową masę ciała u dziecka należy się posłużyć siatkami centylowymi.

Siatki centylowe są to wykresy, na których pokazane są centyle przypisane do określonej wagi i wzrostu dzieci w różnym wieku i różnej płci (siatki dla dziewczynek i chłopców są różne).

Średni wzrost i waga to te, które ma połowa dzieci w danym wieku. Oznacza to, że waga lub wzrost jest na poziomie 50. centyla. Górną granicą normy jest 97. centyl (dzieci bardzo wysokie), a dolną - 3. (dzieci rosnące zdecydowanie wolniej niż inne).

Po podaniu danych takich tak wiek, płeć, waga, wzrost dziecka otrzyma Pani wykres z zaznaczonym punktem, w którym wypadł wynik. Jest to centyl, w którym mieści się Pani dziecko. Jeśli jest to np. centyl 75., oznacza to, że twoje dziecko jest cięższe od 75% dzieci jego płci i w jego wieku, a lżejsze od 25%.

W przypadku Pai syna uzyskany wynik to około 60 centyl - odnośnie masy ciała - syn ma prawidłową masę ciała.

Wprowadzając co jakiś czas najnowsze pomiary swojego dziecka, może Pani uzyskać krzywą rozwoju. Jeżeli biegnie ona cały czas w tym samym przedziale centylowym (lub w dwóch sąsiednich), to znaczy, że dziecko rozwija się harmonijnie.

Pozdrawiam