Czy istnieje możliwość zajścia w ciążę w tej sytuacji?

Witam serdecznie! Ważę 42 kg przy 162 cm wzrostu. Mam niedowagę i zdaję sobie sprawę, że powinnam przytyć. Doszło u mnie do zaniku miesiączki, która co miesiąc wywoływana jest przez lek Orgametril. Staramy się z mężem o dziecko, od 6 miesięcy bezskutecznie. Biorę lek Clostilbegyt na wsparcie owulacji jednak bez żadnego efektu. Czy jest możliwość zajścia w ciążę w takiej sytuacji i bezpiecznego donoszenia ciąży? Nie miałam badań hormonalnych, jedynie wskaźniki tarczycowe - są w porządku zdaniem lekarza.
KOBIETA, 26 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry,

Pani BMI wynosi 16,jest to niezwykle niskie BMI.

Przy tak niskiej wadze może dojść do wtórnego braku miesiączki ( co już Pani obserwuje) brak miesiączki ,to brak owulacji.

Przed planowaną ciążą należy odnaleźć przyczynę takiego wskaźnika BMI. Najczęstszą przyczyną zbyt niskiej wagi jest: rygorystyczne odchudzanie, intensywna aktywność fizyczna,niska kaloryczność diety, zbyt słabe dostarczanie odpowiednich produktów wartościowych (jedzenie produktów wysoko przetworzonych, unikanie warzyw oraz źródła nienasyconych kwasów itp.) a także niezdiagnozowane choroby.

Ponadto jeśli kobieta z bardzo niską wagą jednak będzie w ciąży, to ta niska waga może wywoływać niedobory również u dziecka. Takie niedobory zatrzymują wzrost plodu

( niedobór składników odżywczych w diecie przyszłej matki sprawia, że łożysko może być mniejsze, a to zaburza transport składników odżywczych z krwi kobiety do płodu).

Istotne jest też to,że zbyt niska masa ciała kobiety może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, ryzyko poronienia.

Proszę Panią, warto zwiększyć kaloryczność diety. Codziennie spożywać 4-5 posiłków. Zwiększyć objętościowo posiłki. Zwiększyć ilość przyjmowanych węglowodanów,tłuszczy i białka w diecie. Do diety włączyć przekąski,typu orzechy i suszone owoce. Jeśli ma Pani brak apetytu, to warto z mężem chodzić na spacery po parku lub lesie,plus przeanalizować skąd bierze się ten brak apetytu.

Aby ułatwić sobie sprawę warto zgłosić się do dietetyka,który ustali Pani dietę.

Ważna jest konsekwencją i cierpliwość,a wtedy osiągnie się każdy cel.

Proszę również wybrać się do lekarza rodzinnego, który wykonana Pani badania kontrolne.

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-kobiety%3famp=1

Powodzenia

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska