Czy coś się może rozwinąć na skutek długotrwałego stresu?

Witam. Mam 22 lata i zdiagnozowano u mnie insulinooporość. Mam niewielką niedowagę i raczej nie odczuwam żadnych objawow tego stanu. Moje pytanie brzmi, czy coś takiego może powstać/rozwinąć sie na skutek długotrwałego, przewlekłego stresu ? Bardzo proszę o odpowiedz:(
KOBIETA, 22 LAT 7 miesięcy temu

Dzień dobry

Oczywiście stres wpływa na nasz organizm w znacznym stopniu i przyczynia się do wielu chorób. Wywołuje on także nadmierne stężenie glukozy we krwi, przez co trzustka zwiększa wydzielanie insuliny, a to może prowadzić do insulinooporności. Jeżeli jesteśmy narażenia na długotrwały stres to skutkuje to nadmiernym wzrostem poziomu kortyzolu we krwi i tym samym wzrostem insulinooporności. Kortyzol przyczynia się do zwiększenia ilości wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, co również obniża wrażliwość tkanek na insulinę.

Proszę zadbać o więcej spokoju, właściwą dietę i skonsultować sprawę insulinooporności ze specjalistą.

W razie dodatkowych pytań luv chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl