Czy powstała nerwica na skutek długotrwałego stresu powoduje zmiany w mózgu?

Witam. Mam takie małe pytanko, czy powstała nerwica na skutek długotrwałego stresu powoduje jakieś zmiany w mózgu? chodzi mi głównie, czy jeżeli uda wyleczyć mi się z nerwicy, to czy później będą bardziej na nią podatny? tzn. nawet na wskutek malutkiego stresu w przyszłości, ona będzie się ujawniać niczym grom z jasnego nieba..

Witam,

badania dowodzą, iż długotrwały stres na skutek oddziaływań różnych mechanizmów może zmieniać czynnościową pracę mózgu a w dłuższej perspektywie prowadzić do zmian anatomicznych (np. zmniejszenie hipokampa) oraz modyfikacji połączeń neuronalnych. Skutkuje to tym, iż podatność na kolejny nawrót może wzrastać.
Trudno jest określić w jakim stopniu podatność ta wzrośnie- zależy to od szeregu czynników (zarówno genetycznych, czasu trwania i rodzaju objawów oraz czynników społeczno-środowiskowych).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dzień dobry. Choroba, również nerwica, jest sytuacją kryzysu. Każdy kryzys ma dwie możliwe drogi: może stać się szansą rozwoju i w efekcie stać się powodem lepsze funkcjonowania niż przed jego wystąpieniem lub być początkiem piętrzących się i nasilających kłopotów, gdy nie uporamy się z nim w konstruktywny sposób. Pytając dziś o to, czego Pan się obawia po terapii, potwierdza Pan, że dzieje się coś niepojącego. Troszkę tak, jakby się Pan martwił na zapas. Tymczasem leczenie jest skuteczne wtedy, gdy po nim, nie tylko taka sytuacja nie powinna nastąpić, ale również lęk o to nie będzie się u Pana pojawiał. Proszę podjąć działania mające na celu poprawić Pana kondycję psychiczną i wypracować strategie radzenie sobie ze stresem, lękiem i innymi ewentualnymi trudnościami. Pozdrawiam serdecznie.