Jaka jest zależność między chorobą Hashimoto a insulinoopornością?

Jaka jest zależność między hashimoto a insulinoopornością? Na wikipedii nie znalazłem hashi w przyczynach, a wiele osób mówi że jest jakaś zależność. Moje wyniki to glukoza na czczo 88, jestem raczej szczupły, może minimalny brzuszek. 67kg / 175cm, grozi mi takie coś? Zacząłem dbać o linię i zdrowo się odżywiać.

Lek. Michał Lenard

Choroba Hashimoto prowadzi do niedoczynności tarczycy, co powoduje wzrost TSH (hormonu tyreotropowego). Z kolej ten hormon w zbyt dużych ilościach zaburza metabolizm m. in. cukrów, może prowadzić do wzrostu stężenia glukozy we krwi, a co za tym idzie również do wzrostu stężenia insuliny, co po pewnym czasie skutkuje insulinoopornością i grozi rozwinięciem się cukrzycy. Nie znaczy to jednak, że u każdego pacjenta z chorobą Hashimoto rozwinie się insulinooporność. Z pewnością wskazane jest utrzymywanie zdrowego odżywiania, dbanie o codzienną aktywność fizyczną i regularne kontrole u endokrynologa. Pozdrawiam!