Czy wyniki testu świadczą o insulinooporności?

Witam, w związku z szeregiem badań dotyczących zaburzeń hormonalnych i podejrzenia PCO wykonałam test na insulinoodporność. Oto wyniki: Glukoza na czczo 83,0 mg/dL (n: 60,0-110,0); Glukoza (po 1 h po 75 g glukozy) 144,0 mg/dL; Glukoza (po 120 min po 75 g glukozy) 90,0 mg/dL (n: 140,0). Insulina 11,80 mU/l ( n: 3,00-25,00); Insulina (po 1 h po 75 g glukozy) 113,20 mU/l; Insulina (po 120 min po 75 g glukozy) 78,10 mU/l. Czy świadczą one o insulinoodporności? Czy na wyniki mógł mieć wpływ fakt, że robiłam je na czczo o siódmej rano, jednak dzień wcześniej około godz. 21 zjadłam obfity posiłek? Może powinnam zrobić dłuższą przerwę bez jedzenia przed badaniem? Dodam, iż jestem bardzo szczupła (1,64 m, 49 kg), więc nie mam żadnych objawów, które mogłyby świadczyć o takich wynikach. Czy przy takich wynikach powinnam brać jakieś leki, bo podobno wg lekarza, skoro jestem na razie szczupła, to nie są one na razie potrzebne? I ostatnie moje pytanie, czy konieczne jest stosowanie jakiejś diety, skoro naprawdę nie mam żadnych objawów, czy wystarczy po prostu np. aktywność fizyczna?

Witam!

Przedstawione wyniki nie sugerują insulinooporności. Zwiększony wyrzut insuliny był spowodowany obciążeniem glukozą. O rozpoznaniu insulinooporności świadczyłby zwiększony poziom insuliny na czczo, a przede wszystkim nietolerancja glukozy, którą można stwierdzić gdy w OGTT (test wykonany przez Panią) stężenie glukozy po 120 min wynosi 140 - 199 mg/dL (od 200 mg/dL rozpoznaje się już cukrzycę). Posiłek zjedzony poprzedniego dnia nie powinien wpłynąć na wynik - stężenie glukozy na czczo było prawidłowe. Insulinooporność jest zazwyczaj spowodowana nadmierną ilością tkanki tłuszczowej i brakiem aktywności fizycznej. Z uwagi na fakt, że Pani masa ciała jest prawidłowa insulinooporność jest mało prawdopodobna. Aktywność fizyczna jest tutaj wystarczająca, gdyż wpływa pozytywnie na gospodarkę węglowodanową. Nie ma wskazań do stosowania leków. Jeśli chodzi o dietę to powinna być ona oparta na zasadach zdrowego żywienia a ilość kalorii zgodna ze średnim dobowym zapotrzebowaniem. Pozdrawiam serdecznie!