Kiedy biorąc pod uwagę siatki centylowe dziecko nie jest już w normie?

Kiedy biorąc pod uwagę siatki centylowe dziecko nie jest już w normie? Czy wzrost na 10 centylu a waga na 50 centylu oznacza nadwagę? Moja córka ma 12 lat i tak właśnie wychodzi gdy odczytuje się siatki centylowe.

Dzień dobry,
wartość pomiaru wzrostu Pani córki znajduje się na 10 centylu, oznacza to, że w tej grupie wiekowej 10% dziewczynek jest niższego wzrostu, a analizując pomiar masy ciała - 50% dziewczynek w tym wieku ma niższą masę ciała.

Rozpoznanie nadwagi i otyłości definiowane może być na podstawie wyniku BMI na 85. lub wyższym centylu.

Analizując Pani przypadek, wskazane przez Panią centyle oznaczają poniższe wyniki parametrów:
Dziewczynka, 12 lat
WZROST - 10 centyl - 145 cm
MASA CIAŁA - 50 centyl - 41 kg
BMI - 19,5 - 69 centyl

Zakres pomiędzy 50, a 75 centylem sugeruje prawidłową masę ciała córki w stosunku do jej wzrostu.

Pomiar masy ciała oraz wzrostu córki proszę wykonywać regularnie na siatkach centylowych, dzięki czemu będzie mogła Pani stale monitorować rozwój dziecka. Poprzez regularne pomiary i naniesione punkty na siatki utworzy Pani krzywą wzrastania. Jeżeli krzywa przebiega stale według konkretnego centylu, oznacza harmonijny proces wzrostu.

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
Agata Przytuła