Jakie badania w tej sytuacji powinniśmy wykonać 5-latkowi?

Witam. Synek 5 lat i 6 miesiecy. Waga 15 kg, wzrost 105 cm. Waga i wzrost ponizej 3 centyla. Utrzymuje sie tak odkad skonczyl roczek. Linia wzrostowa znaczona na siatkach centylowych ma dendencje wzrostowa, caly czas utrzumuje sie nieznacznie ponizej 3 centyla. Wiek kostny okreslony na 3 lata i 6 miesiecy , czyli opozniony o 2 lata od wieku rzeczywistego. Jakie badania zrobic ?? Bardzo sie martwie . Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z uwagi na niski wzrost i wagę syna w pierwszej kolejności proszę udać się na wizytę do poradni endokrynologicznej dla dzieci. Początkowe badania będą obejmować wskaźniki dotyczące tarczycy, w tym TSH, IGF-1 i FT4. Endokrynolog będzie chciał z pewnością oznaczyć także hormon wzrostu, a pobranie krwi w tym celu ma miejsce podczas krótkiego pobytu dziecka w szpitalu. Z pewnością wymienione badania będą dawały już wstępny obraz tego, co dzieje się w organizmie Pani syna. Jeśli będzie taka konieczność, z pewnością otrzymają Państwo skierowanie na wykonanie rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej.

Z uwagi na fakt, że Pani dziecko jest płci męskiej, całkowicie można wykluczyć występowanie zespołu Turnera, czyli genetycznego zespołu wad wrodzonych, który występuje wyłącznie u dziewczynek. Ewentualne potwierdzenie niedoboru hormonu wzrostu u Pani syna będzie skutkowało tym, że lekarz zaleci jego regularne przyjmowanie. Jednak całość diagnostyki i leczenia powinna być przeprowadzana pod ścisłą kontrolą specjalisty – podawanie syntetycznego hormonu wzrostu wymaga bieżącej kontroli wyników krwi, zwłaszcza poziomu poszczególnych hormonów.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszych artykułach: https://parenting.pl/zaburzenia-wzrostu-u-dzieci, https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-rozwoj-dziecka.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-wzrost-5-latki-a-badania-hormonalne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawidlowy-wzrost-u-5-letniego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.