Czy istnieje możliwość, aby w wieku 20 lat, mając 168cm wzrostu podjąć leczenie przy użyciu hormonu wzrostu?

Pytanie odnośnie podjęcia leczenia hormonem wzrostu. Dzień Dobry, Chciałbym zapytać, ponieważ nie ma dostępu do specjalisty endokrynologa. Czy istnieje możliwość, aby w wieku 20 lat, mając 168cm wzrostu podjąć leczenie przy użyciu hormonu wzrostu? Jeżeli tak, czy leczenie jest refundowane przez NFZ? Czy w tym wieku ewentualne leczenie byłoby efektywne ? Jak długo musiałbym przyjmować leki i czy z ich przyjmowaniem wiążą się skutki uboczne? Dziękuje za pomoc, Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Refundacja przez NFZ leczenia hormonem wzrostu dotyczy tylko osób niskorosłych w ramach programów terapeutycznych w przypadku udokumentowanego niedoboru hormonu wzrostu, zespołu Turnera i przewlekłej niedoczynności nerek oraz u dzieci z zespołem Williego-Pradera, a także w przypadku ciężkiego niedoboru ludzkiego insulinopodobnego czynnika wzrostowego-1.
Pana wzrost nie świadczy o niskorosłości. Ponadto skuteczność takiego leczenia dotyczy tylko osób w fazie wzrastania (dzieci), posiadających chrząstkę wzrostową.
Proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
Pozdrawiam