Czy mogło dojść do poronienia przy tym poziomie b-HCG?

Witam, Dnia 23.12 wykonałam badanie beta hcg wynik był 8669 mIU/ml, dnia 27.12 powtórzyłam badanie i wynik jaki otrzymałam to 13 264 mIU/ml. Czy tak niski wzrost oznacza poronienie? Czy w ogole jest możliwe że nawet jeśli hormon wzrasta lecz mniej to do niego doszło?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

na początkowym etapie hormon gonadotropiny kosmówkowej, nazywany również beta-HCG, rośnie bardzo dynamicznie. Zakłada się, że powinien on podwajać swoją wartość co 2-3 dni. Gdy jednak osiągnie wartość 1200-6000 mlU/ml, wzrost może następować co 3-4 dni.

Choć w Pani przypadku nie doszło do podwojenia wartości, mimo upływu 4 dni, to nie jest to jeszcze powodem do niepokoju i wcale nie musi oznaczać to poronienia. Ważne, aby hormon beta-HCG zwiększał się. Kluczowe jest również badanie USG, podczas którego ginekolog uwidoczni zarodek oraz jego akcję serca. Jeśli lekarz nie zauważył żadnych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku i jeśli hormon wzrasta, to dziecko rozwija się prawidłowo.

Podobne pytania z odpowiedziami specjalistów umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taki-przyrost-beta-moge-uznac-za-wlasciwy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dziecko-bedzie-sie-prawidlowo-rozwijac-pomimo-niskiego-przyrostu-beta-hcg,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-przyrost-bhcg-w-7-tc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.