Witam,
Jest to możliwe. Rozumiem, że coś Panią niepokoi, więc warto porozmawiać ze specjalista.
Nawet przy okazji wizyty z dzieckiem można porozmawiać z pediatrą, jeśli ma Pani dobry kontakt, lub zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Sytuacja młodej matki jest pełna emocji i trudu, więc szczegółowe informacje potrzebne są do postawienia diagnozy.
Objawy są jak przy depresji plus lęki czy emocje związane z dzieckiem, brak wiary w poradzenie sobie z sytuacją i wiele innych, to bardzo indywidualna sprawa.
Pozdrawiam
Witam Panią
Jest możliwa depresja poporodowa w 4 miesiące po porodzie. To jest taki moment kiedy organizm już "doszedł" do siebie po trudach porodu, maluszek lepiej śpi, jest bardziej komunikatywny i Pani jako mama już wprawiła się do obowiązków. Pojawia się pierwsze zmęczenie obowiązkami, rzeczywistość, wracają sprawy być może sprzed ciąży. Warto skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty aby porozmawiać o tym co sie dzieje, chociażby z tego powodu że to bardzo ważny czas dla maluszka, który z Panią buduje teraz relację
Anna Suligowska
Dzień dobry. Oczywiście depresja poporodowa jest możliwa po czterech miesiącach od porodu. Dlatego proszę, nie ignorować swojego stanu i zgłosić sie po pomoc do psychologa, by móc w pełni cieszyć się macieżyństwem.
Pozdrawiam serdecznie Aneta
Witam. Myślę, że jest możliwa.
Dzień dobry Pani,
Depresja poporodowa pojawia się po miesiącu, a nawet w ciągu roku po porodzie. Większość jednak przypadków pojawia się w okresie do 3 miesiąca po porodzie. Natomiast jej pojawienie się u Pani, jeśli chodzi o czas - jest możliwe. Główne objawy to : obniżenie nastroju, niepokój, poczucie winy, osłabienie zainteresowań (w tym seksualnych), negatywna ocena siebie w roli matki, obawy o wyrządzenie krzywdy dziecku, zmęczenie, gorsza koncentracja, zaburzenia snu i apetytu. Czynnikami ryzyka są tu pojawienie się objawów depresji w okresie ciąży, wcześniejsze zaburzenia depresyjne, konfliktowe relacje małżeńskie, brak wsparcia społecznego, stresujące wydarzenia życiowe w okresie ciąży. Jeśli podejrzewa Pani u siebie depresję poporodową - prosiłabym udać się do specjalisty, który wdroży właściwe postępowanie i wspólną pracą wróci Pani do równowagi i będzie mogła Pani w pełni cieszyć się macierzyństwem. Pozdrawiam, Magda Augustyniak, TwojaGrupa
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak długo po porodzie u kobiet może pojawić się depresja poporodowa? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Nerwica natręctw czy depresja poporodowa? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Czy mam objawy depresji po porodzie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Kiedy depresja poporodowa wraca? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Czy to depresja poporodowa? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Czy ja mam depresję po porodzie? – odpowiada Mgr Małgorzata Janusek
- Długotrwała depresja poporodowa u 22-latki – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Czy depresja poporodowa może się utrzymywać? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Depresja poporodowa i niechęć do czynności – odpowiada mgr Anna Szabłowska
- Czy to są objawy depresji poporodowej? – odpowiada Agnieszka Jamroży