Nerwica natręctw czy depresja poporodowa?

Dzień dobry, proszę o pomoc, nie wiem co mam robić, jestem załamana. 3 miesiące temu urodziłam dziecko, które bardzo chciałam mieć, wcześniej chorowałam na nerwicę lękową i trochę natręctw, nie leczyłam się, choroba minęła samoistnie. Po porodzie coś się ze mną stało - mam myśli, żeby zrobić komuś krzywdę na ulicy, ale to są rzadkie myśli, najgorzej jest w domu - mam myśli, żeby zrobić dziecku krzywdę, walczę z nimi, bo nie chcę tego, bardzo je kocham, mam również objawy typu żeby krzyczeć głośno albo pobić kogoś, wyzwać. Te myśli mnie wykańczają, nie chcę tego, walczę z tym, najbardziej boję się o moje dzieciątko, boję się, że to psychoza porodowa, a ja nie chcę iść do szpitala.

KOBIETA ponad rok temu

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

 Joanna Moczulska-Rogowska
Joanna Moczulska-Rogowska

Witam,
Zarówno okres ciąży jak i poród, a także połóg mają ogromny wpływ nie tylko na ciało kobiety, ale także jej psychikę. Okres ciąży i okres poporodowy są momentami dużych zmian, w tym hormonalnych, które wpływają także na samopoczucie kobiety. W związku z tym u wielu kobiet tuż po porodzie występuje obniżenie nastroju i chwiejność emocjonalna. Jest to naturalne i nazywa się przygnębieniem poporodowym. Stan ten utrzymuje się do 6. tygodni po porodzie.
U Pani objawy utrzymują się dłużej. Warto w związku z tym udać się na konsultację do specjalisty, lekarza bądź psychologa. Jest to konieczne. Proszę pamiętać, że Pani samopoczucie przekłada się teraz także na Pani dziecko.
Polecam artykuły:

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-poporodowa
http://portal.abczdrowie.pl/psychoza-poporodowa
http://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-depresja-poporodowa
http://portal.abczdrowie.pl/depresja-poporodowa

Pozdrawiam serdecznie!

Witam,

objawy, które Pani opisuje wskazują na "nerwicę natręctw" - zaburzenie obsysyjno-kompulsyjne (OCD). Zaburzenia lękowe wymagają systematycznego leczenia, samoistnie nie ustępują, wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty