Jak mam poradzić sobie z takimi myślami?

Ciągle czuje się winna. Mówie nieprzemyślane rzeczy w sposób chaotyczny, często też robię z siebie "głupka" przez co mało kto bierze mnie na poważnie. Potem mam przez to ogromne wyrzuty sumienia. To uczucie towarzyszy mi również w sytuacji gdy inicjuje kontakt czy spotkania ze znajomymi, bo mam wrażenie że się narzucam. Przez potrzebę częstego kontaku zainstalowałam różne aplikacje do poznawania ludzi lecz szybko urywam kontakt, gdyż myślę że mają wobec mnie złe intencje. W dodatku boję się zostawać sama w domu wieczorami bądź w nocy. Nasłuchuję każdego dźwięku, sprawdzam czy w pokoju nie ma nikogo, czy drzwi są zakluczone, czy nie ma kamer. Z jednej strony boję się wychodzić po ciemku i wciąż oglądam się za siebie, a są dni gdzie podejmuje głupie i impulsywne decyzję typu zostawienie drinka w zatłoczonym klubie wypierając myśli o wszelkim niebezpieczeństwie. Ponadto mam wachania nastroju często uzależnione od najmniejszych gestów innych ludzi. Nie potrafię spędzać czasu produktywnie, chodź mam wiele zainteresowań i potrzebę ich rozwoju. Impulsywnie rzuciłam dwa razy studia. Jestem rozdrażniona i odcinam się od rzeczywistości przez co często zapominam lub ignoruje co kto do mnie mówi.
KOBIETA, 22 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Przykro mi słyszeć, że boryka się Pani z tak wieloma trudnościami, że towarzyszy Pani ciągłe poczucie winy i obawy związane z interakcjami z innymi ludźmi. Sytuacje, które Pani opisuje ukazują złożony obraz, w którym kwestie związane z obniżonym poczuciem własnej wartości mieszają się z lękiem przed oceną lub odrzuceniem przez innych. To bolesne i obciążające doświadczenia.

Poczucie, że nie jest Pani brana na poważnie może prowadzić do jeszcze większego niepokoju w relacjach społecznych. Równocześnie, Pani obawy związane z byciem sama w domu wieczorami i strach przed potencjalnym niebezpieczeństwem mogą sugerować podwyższony poziom lęku, który może mieć różne przyczyny.

Na odległość bardzo trudno jest powiedzieć więcej, posiadając tak niewiele danych na Pani temat oraz mając na uwadze Pani wrażliwość.

Zachęcam Panią gorąco do poszukiwania wsparcia u specjalisty, takiego jak psycholog lub psychoterapeuta. Dzięki profesjonalnej pomocy będzie Pani mogła zrozumieć podłoże swoich uczuć i zachowań oraz nauczyć się zdrowszych sposobów radzenia sobie z trudnościami w codziennym życiu. Terapia może również pomóc Pani w budowaniu bardziej stabilnych i satysfakcjonujących relacji z innymi oraz w pracy nad wewnętrzną równowagą i poczuciem bezpieczeństwa: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia, https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, jak Pani organizuje swój czas i znajduje przestrzeń na rozwijanie zainteresowań i pasji. Aktywności, które przynoszą Pani radość i poczucie spełnienia są ważne dla odreagowanie stresu i budowanie poczucia własnej wartości.

Proszę pamiętać, że niezależnie od tego, jak bardzo czuje się Pani winna, czy nieodpowiednia, zasługuje Pani na wsparcie i nie musi Pani przechodzić przez te trudności sama. Każdy z nas potrzebuje czasem pomocy, a decyzja o poszukiwaniu wsparcia jest ważnym krokiem w kierunku lepszego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Życzę Pani dużo siły i odwagi na tej drodze do lepszego samopoczucia i mam nadzieję, że wkrótce Pani sytuacja się poprawi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.