Jak mam poradzić sobie z taką sytuacją w pracy?

Szczerze nienawidze mojej kolezanki z pracy. Aleod poczatku. W gimnazjum spotkalam najgorsza osobe, jaka tylko istnieje. Gnębiła ona mnie i wiele innych uczennic. Ta osoba była klasę wyżej ode mnie i byla tzw. gwiazda szkoly. Tak bardzo uprzykrzyla mi zycie, ze czesto w tamtym czasie wyobrazalam sibie, jak ją uderzam roznymi przedmiotami, ranię, łamię kończyny, wydlubuje oczy itp. To byl moj sposob by jakos to przetrwac. Dzien, w ktorym rocznik wyzej ode mnie w gimnazjum konczyl szkole, byl najszczesliwszym w moim zyciu. W koncu ono tez sie poukladalo. Skonczylam studia, wyszlam za maz i zatrudnilam sie w firmie, w ktorej pracuje do dzis. Ogolnie moje miejsce pracy jest w porzadku. Mam dobra pensje a na szefa i ludzi, z ktorymi pracuje, nie moge narzekać. Sytuacja ulegla zmianie 4 miesiace temu, kiedy przyszla nowa pracownica. Gdy ja zobaczylam, doslownie zrobilo mi sie slabo. Byla ona bowiem uderzajaco podobna do mojej oprawczyni z gimnazjum. Wiem, ze to dwie rozne osoby i nie maja ze soba nic wspolnego (mieszkam w innym miescie, niz to z ktorego pochodze), ale od pierwszej chwili ją znienawidziłam. Od tamtej pory nienawidze chodzic do pracy. Ta nowa, musze stwierdzić że jest miła dla wszystkich, ale ja nie moge sie przemóc. Traktuje ja z dystansem i unikam, jak moge. Gdy na nią patrzę, wracają wszystkie złe wspomnienia z gimnazjum. Coraz częściej łapię się na tym, że mam ochotę sprawić, by zwolnili ją z firmy, chociaż na codzień jestem ostatnią osobą, która podkłada innym świnie. Myślałam nawet, żeby się zwolnić z pracy, ale w tej firmie przeszłam kilka szczebli, a w nowej musiałabym zaczynać od początku, a budujemy z mężem dom i potrzebuję pieniędzy, które zarabiam. Codziennie rano, na myśl, że idę do pracy i spotkam tą koleżankę, chce mi się płakać. Jak poradzić sobie z tą sytuacją?
KOBIETA, 29 LAT 2 tygodnie temu

Witam,

Twoje odczucia są w pełni zrozumiałe, zwłaszcza biorąc pod uwagę bolesne doświadczenia z przeszłości. To, co teraz czujesz, to naturalna reakcja na wspomnienie tamtej traumy.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji: Rozumiem, że myśl o zmianie pracy może pojawić się w tej sytuacji, jednak warto podjąć taką decyzję w sposób świadomy, a nie pod wpływem trudnych emocji. To, co przeżywasz teraz, może być przytłaczające, dlatego chciałbym zaproponować kilka konkretnych technik, które mogą Ci pomóc w radzeniu sobie z tą sytuacją.

Budowanie neutralnej relacji: Jeśli poczujesz się na siłach, możesz spróbować otworzyć się na rozmowę z koleżanką, nawet na neutralnym poziomie. Warto przypominać sobie, że nie jest ona tą samą osobą, która była źródłem twojej traumy. Możesz spróbować zastosować poniższe techniki, zarówno w trakcie rozmowy, jak i przygotowując się do niej.

1. Zmiana schematu myślenia – technika poznawczo-behawioralna (CBT):

Możesz spróbować zmienić negatywne myśli związane z tą sytuacją:

Zidentyfikuj myśli: Zastanów się, jakie myśli pojawiają się, gdy widzisz koleżankę z pracy. Często mogą one być oparte na przeszłych doświadczeniach.

Przeanalizuj te myśli: Zapytaj siebie, czy te myśli są realistyczne i oparte na faktach, czy wynikają z dawnych urazów. Skonfrontuj negatywne myśli z obiektywnymi dowodami.

Zastąp je: Zamiast myśleć „Ona jest taka sama jak moja dawna oprawczyni”, możesz powiedzieć sobie: „To zupełnie inna osoba, która nie zrobiła mi nic złego”.

2. Technika „rzutowania wyobrażeń”:

Wypróbuj technikę wyobrażania sobie nowej sytuacji z koleżanką w pozytywnym świetle. Przed każdym spotkaniem, kiedy czujesz lęk lub gniew, wyobraź sobie scenariusz, w którym wasze interakcje są neutralne lub przyjazne. Regularne stosowanie tej techniki pomoże przekształcić negatywne wyobrażenia w bardziej pozytywne.

3. Tworzenie planu krok po kroku:

Stwórz plan małych kroków, aby zbliżyć się do neutralnej relacji z koleżanką. Nie musisz od razu budować bliskiej relacji, ale może warto zacząć od prostych gestów:

Powiedz „dzień dobry” przy spotkaniu.

Przeprowadź krótką, neutralną rozmowę.

Przypomnij sobie, że masz kontrolę nad swoimi reakcjami i sytuacją.

4. Technika "przerywania myśli":

Jeśli zauważysz, że twoje myśli stają się obsesyjne lub zaczynasz myśleć o negatywnych scenariuszach, spróbuj zastosować technikę "przerywania" tych myśli. Kiedy poczujesz, że zaczynasz myśleć negatywnie, zatrzymaj te myśli, np. klaszcząc w dłonie lub mówiąc głośno "stop". To pomoże przerwać spiralę negatywnego myślenia.

Mam nadzieję, że te techniki pomogą Ci w radzeniu sobie z obecną sytuacją.

Jeśli czujesz, że sytuacja nadal Cię przerasta, warto kontynuować rozmowy z psychologiem, aby w bardziej bezpośredni sposób przepracować traumę z przeszłości. Można także rozważyć terapię ukierunkowaną na traumę, taką jak EMDR, która jest skuteczna w przetwarzaniu trudnych wspomnień.

Pozdrawiam,

Mieczysław Bakun