Z czego może wynikać ciągła ochota na coś słodkiego?

Dzień dobry, mam 21 lat i od pewnego czasu mam duże zapotrzebowanie na słodkie. Kiedyś potrafiłam nie jeść słodyczy przez kilka dni lub tygodni i nie czuć się z tego powodu źle, a teraz nie wyobrażam sobie bez nich dnia. Większe zapotrzebowanie na nie zauważyłam jakieś 3 lata temu, ale nie wykraczało ono poza "normę". Potem zaczęło stopniowo rosnąć aż doszło do takiego poziomu, że potrafię czuć się sfrustrowana, gdy nie mogę po coś sięgnąć. Kulminacja następuje podczas okresu - przy ostatniej menstruacji przez trzy dni z rzędu jadłam całą tabliczkę czekolady dziennie. Moje BMI jest prawidłowe, ważę 70 kilogramów przy 176 cm wzrostu, ale martwi mnie to, że chęć na słodkie przejmuje nade mną kontrolę. Bardzo proszę o pomoc lub podpowiedź jakie badania powinnam wykonać, jeśli to może być wynikiem jakiejś choroby.
KOBIETA, 21 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Duży apetyt na słodkie produkty może mieć wiele przyczyn. Jedzenie słodyczy w dużych ilościach powoduje wahania cukru w organizmie, przez to stale odczuwamy głód i ochotę, by sięgnąć po kolejną tego typu przekąskę. Za taki problem może odpowiadać także chroniczny stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej, jak również przyjmowanie różnych leków. Należałoby zbadać się również pod kątem wystąpienia cukrzycy. Czasami zwiększony apetyt na słodycze może sygnalizować również problemy z florą bakteryjną jelit.

Warto porozmawiać o tym w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym, który, gdy będzie taka potrzeba skieruje Panią do diabetologa celem dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia. Proszę pamiętać, że spożywanie dużej ilości cukru może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Nie tylko zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, ale też wystąpienia nadwagi czy otyłości, jak również schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Cukier wpływa także niekorzystnie na stan jamy ustnej, przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Warto zatem jak najszybciej zrobić pierwszy krok w celu ograniczania spożycia cukru. Dobrą alternatywą dla słodyczy mogą być różne owoce, które są dodatkowo bogate w dużą ilość witamin oraz błonnik pokarmowy poprawiający trawienie. Warto wybierać te o niskim indeksie glikemicznym, jak grejpfruty, jabłka czy truskawki. Może Pani też skorzystać z porady dietetyka, który pomoże opracować dla Pani odpowiedni plan żywieniowy, który pomoże ograniczyć spożycie cukru.

Proszę pamiętać, że czasami częste sięganie po słodycze może mieć podłoże emocjonalne. W takim wypadku wskazana byłaby również porada psychologa lub psychoterapeuty.

Więcej na ten temat można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-uzaleznienie-od-slodyczy-i-tuczacych-pokarmow

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierny-apetyt-na-slodycze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uzaleznienie-od-slodyczy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obsesyjne-uzaleznienie-od-slodyczy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty