Z czego może wynikać taka suchość warg?

Witam. Uprawiałam seks i po ostatnim razie zauważyłam suchość warg i czuję dziwne uczucie w jej okolicach, tzn. takie pulsowanie. Dyskomfort nie ustaje nawet podczas leżenia nie mówiąc o chodzeniu. Co mam zrobić, żeby trochę mi ulżyło ? oraz co to może być?
KOBIETA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Panią dolegliwości mogą być wynikiem podrażnienia okolic intymnych podczas stosunku.

Może Pani wypróbować specjalne maści nawilżające do higieny intymnej dostępne w aptekach. Przez jakiś czas lepiej także unikać zbliżeń z partnerem. Jeżeli jednak dolegliwości nadal nie będą ustępować, a dodatkowo zauważy Pani jeszcze jakieś inne niepokojące objawy, np. zaczerwienienie, czy bolesność tych okolic, warto udać się na konsultację specjalistyczną.

Podczas wizyty u ginekologa lekarz będzie mógł stwierdzić, czy np. nie rozwija się u Pani jakaś infekcja. Czasami bowiem taki objaw może sygnalizować grzybicę narządów intymnych. Poza tym u pacjenta mogą pojawić się także swędzenie oraz pieczenie tych miejsc. W takim przypadku lekarz może zlecić przyjmowanie specjalnych leków w formie ustnej lub globulek i maści przeciwgrzybicznych. Oczywiście jest to tylko jedna z możliwości, o tym z jakim schorzeniem ma Pani do czynienia i czy będą wskazane w tym przypadku jakaś dodatkowe badania i leczenie – zadecyduje lekarz w trakcie konsultacji

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl na temat różnych infekcji narządów intymnych:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Warto także przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu abcZdrowie.pl na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-swedzenie-warg-sromowych https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mrowienie-i-pulsowanie-w-pochwie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.