Trauma po molestowaniu w dzieciństwie a problemy emocjonalne

Witam Mam zaledwie 18lat, a mam wrażenie ze w zyciu nie spotka mnie juz nic dobrego. Jestem ciagle w zlym humorze. Nie mam ochoty na kontakt z innymi ludzi. Boje sie odrzucenia. Mam traume z dziecinstwa - bylam molestowana. Dopiero pol roku temu sprawa wyszla na jaw a teraz nie potrafie normalnie funkcjonowac. Zaczelam sie okaleczać, gdy tylko rano wstaje, mysle tylko o tym zeby pojsc spac. Coraz czesciej mysle o smieci. Powinnam sie zglosic do specjalisty? Jakiego? Pomocy...

Droga Pani,

Wszystkie objawy, które Pani opisuje świadczą o tym, że aktualnie cierpi Pani z powodu depresji. Bardzo możliwe, że czynnikiem aktywującym taki stan było u Pani aktywowanie się wspomnień o traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Nie wiem, co to znaczy że "sprawa teraz wyszła na jaw". Jednak często poważne problemy emocjonalne u osób molestowanych w dzieciństwie, dochodzą do głosu wtedy, gdy próbują one wchodzić w relacje partnerskie i podejmować współżycie seksualne. Powinna Pani jak najszybciej zgłosićsię do psychiatry, który zaproponuje Pani terapię farmakologiczną i dobierze odpowiedni do Pani stanu rodzaj psychoterapii. Psychoterapie najlepiej będzie zacząć wtedy, gdy Pani stan w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego ustabilizuje się (czyli co najmniej kilka tyg. od włączenia leków). W tym czasie prosze poszukać odpowiedniego terapeuty/ośrodka psychoterapii

Serdecznie pzodrawiam

Justyna Holka

Dzień dobry, zachęcam panią do kontaktu z psychologiem. Pierwsze kilka wizyt to spotkania konsultacyjne na których razem z psychologiem przyjrzycie się pani sytuacji. Następnie psycholog zaproponuje dalsze kroki postępowania - jeżeli jest psychoterapeutą być może zaproponuje terapię lub przekieruje panią do innego specjalisty. Pozdrawiam.