Chęć zmiany terapeuty jest bardzo częste w przypadku borderline. Z jednej strony pacjent gloryfikuje terapeute, by chwilę później go odrzucać i czuć niechęć. Podobnie jak w życiu do bliskich sobie osób. Oczywiście, że może Pani zmienić terapeute - nikt Pani nie będzie do niczego zmuszał. Jednakże warto popatrzeć na tą sytuację z perspektywy zaburzenia, w którym odrzucanie jest jednym z osiowych objawów. Jak ta zmiana wpłynie na rozwój Pani terapii i jej efekty? Pozdrawiam
Dzień dobry,
oczywiście w każdej psychoterapii istnieje możliwość zmiany terapeuty. Warto jednak zastanowić się, z czego wynika Pani trudność oraz porozmawiać o niej z terapeutą. Być może przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że osoba, z którą Pani pracuje, przypomina Pani kogoś z przeszłości. Mówiąc inaczej odgrywa się znany Pani model przywiązania z uruchomieniem konkretnych emocji, myśli i przekonań o sobie i o tej osobie. W psychoterapii schematu mówimy wtedy o "odpaleniu się" konkretnego schematu rozgrywanego w odpowiednich trybach. W podejściu psychodynamicznym można mówić o przeniesieniu. Może jednak okazać się, że problem tkwi w samej relacji terapeutycznej, albo że Pani terapia stanęła w tzw. "martwym punkcie". Mimo wszystko polecałabym wniesienie tego tematu na kolejnej sesji terapeutycznej.
Z pozdrowieniami,
KJ
Witam, zadała Pani niezwykle ciekawe pytanie.
Godne podziwu jest, że w ogóle się Pani nad tym zastanawia. Proszę docenić to u siebie.
Rozumiem to tak, że zadaje sobie Pani pytanie czy chęć zmiany wynika z faktycznego niezadowolenia, czy raczej z cech związanymi z borderline. Osoby o wysokim wysyceniu taką osobowości bez zastanowienia i tzn. mrugnięcia okiem zmieniłyby terapeutę.
Odpowiadając wprost na to pytanie, pokuszę się o odpowiedź, że MOŻE PANI ZROBIĆ/ZMIENIĆ WSZYSTKO, tylko należy zadać sobie pytanie dlaczego to robię? co mi to da?
Zachęcam do omówienia tego problemu właśnie ze swoją terapeutką, mówiąc dokładnie wszystko, co Pani myśli o niej, o terapii, o swoich wątpliwościach. To ważna część procesu terapeutycznego, bo to praca na Waszej relacji. Dodatkowo, znając już Panią, terapeutka pomoże podjąć decyzję dotyczącą ewentualnej zmiany psychologa. Nie wykluczone, a wręcz bardzo prawdopodobne jest, że po takiej rozmowie, przestanie Pani mieć wątpliwości.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kiedy należy zmienić psychoterapeutę? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jak wyleczyć borderline? – odpowiada Jerzy Smakosz
- Czy mogę zmienić terapeutę? – odpowiada Mgr Magdalena Kęsek-Strózik
- Wieczorne myśli o kolejnym samookaleczeniu u osoby z borderline – odpowiada Mgr Dorota Majlich
- Borderline a problemy w związku – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy to jest w porządku z etycznego punktu widzenia, że mamy tego samego psychoterapeutę? – odpowiada Mgr Agnieszka Galas - Konsor
- Czy osobowość borderline się kiedyś zmieni? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy powinnam zmienić psychoterapeutę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Zmiana psychologa w trakcie terapii? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Jaka terapia byłaby skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości borderline? – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
artykuły
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych
Osobowość unikająca - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie
Osobowość unikająca (ang. avoidant personality), o