Czy przy borderline mogę zmienić psychoterapeutę?

Mam cechy bordelaine. Od pewnego czasu jestem w terapii, jednak zastanawiam się nad zmianą psychoterapeuty ponieważ wydaje mi się zimną, bardzo zdystansowaną zbyt młodą osobą poza tym nie czuję od niej wsparcia. Odczuwam również,że ona mnie też nie lubi.

Chęć zmiany terapeuty jest bardzo częste w przypadku borderline. Z jednej strony pacjent gloryfikuje terapeute, by chwilę później go odrzucać i czuć niechęć. Podobnie jak w życiu do bliskich sobie osób. Oczywiście, że może Pani zmienić terapeute - nikt Pani nie będzie do niczego zmuszał. Jednakże warto popatrzeć na tą sytuację z perspektywy zaburzenia, w którym odrzucanie jest jednym z osiowych objawów. Jak ta zmiana wpłynie na rozwój Pani terapii i jej efekty? Pozdrawiam

Mgr Anna Ingarden

Dzień dobry,

oczywiście w każdej psychoterapii istnieje możliwość zmiany terapeuty. Warto jednak zastanowić się, z czego wynika Pani trudność oraz porozmawiać o niej z terapeutą. Być może przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że osoba, z którą Pani pracuje, przypomina Pani kogoś z przeszłości. Mówiąc inaczej odgrywa się znany Pani model przywiązania z uruchomieniem konkretnych emocji, myśli i przekonań o sobie i o tej osobie. W psychoterapii schematu mówimy wtedy o "odpaleniu się" konkretnego schematu rozgrywanego w odpowiednich trybach. W podejściu psychodynamicznym można mówić o przeniesieniu. Może jednak okazać się, że problem tkwi w samej relacji terapeutycznej, albo że Pani terapia stanęła w tzw. "martwym punkcie". Mimo wszystko polecałabym wniesienie tego tematu na kolejnej sesji terapeutycznej.

Z pozdrowieniami,
KJ

Witam, zadała Pani niezwykle ciekawe pytanie.
Godne podziwu jest, że w ogóle się Pani nad tym zastanawia. Proszę docenić to u siebie.
Rozumiem to tak, że zadaje sobie Pani pytanie czy chęć zmiany wynika z faktycznego niezadowolenia, czy raczej z cech związanymi z borderline. Osoby o wysokim wysyceniu taką osobowości bez zastanowienia i tzn. mrugnięcia okiem zmieniłyby terapeutę.
Odpowiadając wprost na to pytanie, pokuszę się o odpowiedź, że MOŻE PANI ZROBIĆ/ZMIENIĆ WSZYSTKO, tylko należy zadać sobie pytanie dlaczego to robię? co mi to da?
Zachęcam do omówienia tego problemu właśnie ze swoją terapeutką, mówiąc dokładnie wszystko, co Pani myśli o niej, o terapii, o swoich wątpliwościach. To ważna część procesu terapeutycznego, bo to praca na Waszej relacji. Dodatkowo, znając już Panią, terapeutka pomoże podjąć decyzję dotyczącą ewentualnej zmiany psychologa. Nie wykluczone, a wręcz bardzo prawdopodobne jest, że po takiej rozmowie, przestanie Pani mieć wątpliwości.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.