Czy można wyleczyć nerwicę eklezjogenną?

Czy leczenie nerwicy eklezjogennej jest możliwe ? Moje pytanie dotyczy natręctw na tle religijnyn . Obejrzałem film , o treści religijnej , którego nie powinienem oglądać , w efekcie dostałem nagłego napadu lęku . Cały czas mam natrętne myśli egzystencjalne , które nie pozwalają mi normalnie funkcjonować . Nie mogę się na niczym innym skupić , nic mnie nie cieszy . Czy w sprawach wiary pomoc psychologiczna może przynieść efekty ?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 2 miesiące temu

Rozpoznanie nerwicy

Po pierwsze: co znaczy, że "nie powinien Pan oglądać" tego filmu? Skąd ten zakaz? Czy jest Pan "funkcjonariuszem" jakiejś organizacji kościelnej? Wskazuje na to posługiwanie się niecodziennym słowem "eklezjogenia". I tu zaczyna się problem poza terapeutyczny. Trudno mi się poruszać w obszarze norm Pańskich przełożonych. Ale może tak nie jest?

Tak czy owak, natrętnie pojawiające się, trudne do powstrzymania myśli, najczęściej stojące w opozycji do własnych przekonać, przeżywane jak absurdalne i nie chciane, pojawiają się nie tak rzadko. W medycynie zaszeregowywujemy ten stan do nerwicy natręctw. Z czego moim zdaniem wynika, że pomoc psychologiczna czy psychiatryczne może przynieść efekty. Nie należy obawiać się, że terapia ma dotyczyć Pana przekonań, treści wyznawanej wiary. Chodzi o to by, mógł Pan działać sprawnie bez konieczności tracenia energii na zmaganie się z natręctwami.

Proponuję skontaktować się z psychologiem lub lekarzem.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty