Nerwica natręctw o podłożu lękowym na tle religijnym

Dzień dobry Mam 20 lat. Stwierdzono u mnie przez lekarza psychiatrę nerwice natręctw o podłożu silnie lękowym na tle religijnym. Chciałbym wiedzieć gdzie w mojej okolicy znajdę najlepszych specjalistów. Zależy mi na tym żeby to był katolik bo nie chcę porzucać wiary.

Dzień dobry!

Część psychoterapeutów deklaruje swoją wiarę, np. będąc członkiem Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Wielu cenionych i doświadczonych psychoterapeutów nie podaje jednak do publicznej informacji swojego wyznania, orientacji seksualnej, stanu zdrowia czy sytuacji życiowej - woli zachować swoją prywatność dla siebie. Nie ma to bowiem wpływu na proces psychoterapii.
Żaden wiarygodny psychoterapeuta nie będzie sugerował Panu odejścia od wiary.

Pozdrawiam!

Witam Pana, żaden profesjonalny terapeuta nie narzuca w pracy terapeutycznej swojego systemu wartości, a wręcz nie powinien ich ujawniać. Nigdy nie podejmuje wątków religijnych w trakcie sesji terapeutycznych; chyba że wnosi je sam pacjent; wówczas terapeuta odnosi się do nich wyłącznie z poziomu psychologicznego, a nie duchowego/wiary. Np. w podejściu psychoanalitycznym/psychodynamicznym terapeuta każdy poruszony przez pacjenta temat, czy luźno rzucone słowa, traktuje jako metafory, które mówią o aktualnych przeżyciach wewnętrznych i emocjach pacjenta. Analizuje je na b. podobnej zasadzie jak sny.

System wartości religijnych terapeuty nie powinien mieć wpływu na Pańską wiarę; warto jednak przyjrzeć się temu (co zdaje się zauważył już Pański lekarz), na ile Pańskie przekonania i "aktywność" religijna ma ścisły związek z wiarą, a na ile ma charakter "neurotyczny". Być może trzeba tu pewne rzeczy od siebie odgraniczyć: co jest zdrowe, a co pochodzi od lęku.

W swojej okolicy proszę szukać terapeutów wg ogłoszeń, na portalach medycznych, bądź poradzić się swojego lekarza psychiatry.

Pozdrawiam

Obojętne do jakiego specjalisty Pan nie pójdzie, nikt nie będzie kazał Panu porzucać wiary. Myślę, że najważniejsze jest znalezienie bardzo dobrego, polecanego psychoterapeuty, można go oczywiście dopytać czy jest katolikiem. W większości jednak psychologowie i psychoterapeuci nie podają do publicznej wiadomości swoich osobistych przekonań, bo nie mają one wpływu na ich kompetencje i proces terapii.

Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Wyznanie psychologa lub psychoterapeuty nie ma i nie może mieć wpływu na Pańską wiarę. Jeżeli jednak będzie czuł się Pan lepiej u osoby, która podziela Pana wyznanie, zapraszam do dwóch znanych mi ośrodków w Lublinie. Ośrodka Wspomagania Rodziny Comes na ulicy Staszica oraz Chrześcijańskiego Ośrodka Psychoterapii i Pomocy Rodzinie na ul. Willowej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter
http://michalpyter.com