Czy nerwica natręctw i psychoza mogą występować razem?

Mam pytanie odnośnie nerwicy, sam borykam się z nią, tzn mam nerwicę natręctw i chyba jak większość boje się choroby psychicznej typu psychoza, schizofrenia itp. Mój największy lęk to właśnie ten przed zwariowaniem. Leczę się oczywiście farmakologicznie i uczęszczam na terapie. Moja pytanie brzmi jak nerwica ma się do psychozy? Czy te choroby mogą występować jednocześnie? Jeśli tak to co wtedy z krytycyzmem? Jak podejść psychologicznie do tematu i wyjaśnić sobie że to tylko nerwica i nic więcej?

Proszę Pana,

Psychoza jest najcięższym zaburzeniem psychicznym. To co Pan nazywa nerwicą jest znacząco odmienne od psychoz. Jeśli znajduje się Pan pod opieka psychiatry i terapeuty, to nie ma powodów do niepokojów.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Psychoza to jest stan psycholi,w którym występują omamy,urojenia itp.To nie jest jednostka chorobowa ale jej tzw.ostry stan.Piszesz,że bierzesz leki więc gdy Cię nie wyciszają wystarczająco,zgłoś lekarzowi albo zmień lekarza//psychotdrapia/?

Witaj ! Zdarzenia psychotyczne mogą wystąpić w nerwicy natręctw ale nie jako jednostka chorobowa , bo to zupełnie co innego i inna klasyfikacja. Wskazana byłaby rozmowa z pańskie terapeuta na ten temat , aby rozwiać pańskie obawy. Pozdrawiam

Witam. Myślę sobie, że warto by było, aby skierował Pan swoją uwagę na obecne życiowe Pana potrzeby i wartości, które chciałby Pan realizować w swoim życiu. Odnoszę bowiem wrażenie, że "zakołował się" Pan w swoich obawach. Może warto skierować własne myśli na praktykę życia? Pozdrawiam

Z wypowiedzi wnioskuję, że dotychczasowe leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków. Zalecam konsultację z psychiatrą oraz terapeutą odnośnie postępów w leczeniu.

Objaw lęku przed zwariowaniem jest objawem nerwicowym. Nie ma innych podstaw jak tylko nerwica.
To tak, jakby chorując na grypę obawiać się np anginy. Są to dwie zupełnie różne choroby, nie mające na siebie bezpośredniego wpływu i wywoływane przez inne źródła.
Warto jednak, żeby pracował Pan nad tym w psychoterapii i ze swoim terapeutą. Każdy objaw mówi o pacjencie i pomaga terapeucie dowiedzieć się jak najwięcej, a tym samym lepiej pomóc.