Czy schizofrenia i nerwica się razem wykluczają?

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy można mieć nerwicę i schizofrenię w tym samym czasie, bo laicy twierdzą, że to się wyklucza. Ja po psychozie dostałem silnych objawów lękowych - czy to się nie wyklucza?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Psychika ludzka jest niezwykle skomplikowana. Psychoza jest zaburzeniem należącym do innej grupy niż zaburzenia nerwicowe. Nie oznacza to jednak, iż  w psychozie nie mogą pojawić się pewne objawy charakterystyczne również dla zaburzeń nerwicowych, m.in. lęk. Proszę jednak wszelkie nowe dolegliwości i obserwacje przedstawić swojemu psychiatrze, a na pewno uda dobrać się właściwe leczenie.

Pozdrawiam.