Nerwica natręctw, tłumienie uczuć u 20-latka

Otóż chodzę do psychoterapeuty, mam nerwicę natręctw, a ponadto mam skłonność do tłumienia uczuć. Gdy np. siedzę i nic nie robię i nagle przychodzi ochota do zrobienia czegoś fajnego, pojawia się takie dziwne uczucie w głowie i czasami w przełyku, coś jak motylki, takie dziwne zawroty. Nie umiem tego inaczej określić. Jednak podczas zdenerwowania, mam ochotę robić więcej rzeczy i wtedy takich uczuć nie mam. Czy to możliwe, że tłumione emocje mnie tak blokują?

Somatyzacje- czyli uczucia z ciała pojawiające się na tle emocjonalnym przybrać podobny sposób (najprostszym przykładem jest zakochanie). Zachęcam jednak Pana do pracy nad tym ze swoim terapeutą. Zna Pana historie choroby, zmiany, a także Pana osobowość i będzie najlepiej potrafił zinterpretować objawy i pomóc w radzeniu sobie z nimi.

Krótka i ogólna odpowiedź to - tak. Wszelkie pytania i wątpliwości powinien Pan jednak na bieżąco omawiać ze swoim terapeutą, gdyż tylko w dobrej, opartej na zaufaniu relacji, może się odbywać leczenie. Być może warto byłoby też zastanowić się nad ewentualnym włączeniem farmakoterapii, która w nerwicy natręctw jest pomocna.